Článek
Senát NS v čele s Miladou Šámalovou částečně zrušil část usnesení týkající se zrušení náhradních trestů u uloženého finančního postihu.
Společně s Bušinou se Nejvyšší soud zabýval i dovoláními dalších odsouzených Davida Belouse a Martina Bušanského. Dovolání Bušanského odmítl, u Belouse zasáhl stejně jako u Bušiny.
Již notně vousatý případ se začal psát v roce 2009, kdy si kriminalisté a státní zastupitelství posvítili na daňové úniky v souvislosti s fiktivními fakturami za reklamní činnost.
Rathův exporadce Bušina dostal šest let
Podle státního zastupitelství figurovaly v případu prázdné firmy bez zaměstnanců a takzvaní bílí koně, tedy nastrčení jednatelé.
Krajský soud v Praze v roce 2015 nejprve Bušinu zprostil obžaloby, po zásahu odvolací instance ale vynesl odsuzují verdikt, který pak potvrdil i Vrchní soud v Praze. Bušina dostal šest let vězení, tresty šest a pět let vězení potvrdil odvolací senát i Belousovi a Bušanskému, k tomu soud ukládal i peněžité tresty.
Bušina se středečního jednání Nejvyššího soudu účastnil osobně.
Jsou tam citované odposlechy, které se nikdy nestaly. Žasnu nad tím, jak si někdo může dovolit vydat takové rozhodnutí v takové nekvalitě.
„Už dvanáct a půl roku docházím před policii a soudy a říkám, že jsem nevinen, a to tvrdím i dnes. A budu bojovat, dokud budu moci, trest jsem přijal, ale nesouhlasím s ním. Mám tři děti a kvůli nim tady dneska stojím,“ prohlásil.
Jeho advokát Eduard Bruna tvrdil, že v případu bylo porušeno právo jeho klienta na spravedlivý proces.
„Je tam tolik nedostatků a překroucených faktů, mě to rozum nebere. Jsou tam citované odposlechy, které se nikdy nestaly. Žasnu nad tím, jak si někdo může dovolit vydat takové rozhodnutí v takové nekvalitě,“ apeloval na dovolací senát Bruna.
Senát v čele s Miladou Šámalovou ale nepřesvědčil. Soudci tak nenašli důvod k většímu zásahu, který by se týkal samotné podstaty případu a vyneseného trestu.