Článek
Podle NS žena za volantem nemohla rozumně předpokládat, že motorkář takto dramaticky překročí rychlost, a proto řidičku obžaloby zprostil.
K nehodě došlo už před čtyřmi lety. Žena za volantem Mazdy 3 měla dle obžaloby přehlédnout protijedoucí motocykl BMW a začala odbočovat vlevo. Při manévru do ní ale motorkář narazil a utrpěl těžká zranění. Trestní soudy se pak pustily do nechvalně známého soudního ping-pongu, tedy že si opakovaně vracely a rušily svá rozhodnutí.
Obvodní soud pro Prahu 9 ženu dvakrát osvobodil, po zásazích Městského soudu v Praze ji už ale na potřetí odsoudil. Žena pak podala dovolání a Nejvyšší soud se jí zastal, když vyslovil i závazný právní názor, jak má Městský soud na případ nahlížet. Ten si ale stál za svým a ženu znovu odsoudil. Ta opět podala dovolání a Nejvyšší soud tentokrát už sám ženu definitivně obžaloby zprostil.
Soud potrestal vnučku, měla získat od babičky s demencí milionový majetek
„Jde-li o posouzení trestní odpovědnosti řidiče za nehodu, k níž došlo v souvislosti s provozem na pozemních komunikacích, je nutné zohlednit jednak to, zda se tento řidič svým jednáním dopustil porušení konkrétních právních předpisů upravujících provoz na pozemních komunikacích, jakož i to, zda měl možnost a schopnost předvídat, že k této nehodě dojde,“ řekla k rozhodnutí mluvčí Nejvyššího soudu Gabriela Tomíčková.
Soudci připomněli princip omezené důvěry v dopravě, což znamená, že řidič se může spolehnout na to, že ostatní účastníci provozu budou dodržovat zákony, pokud to v konkrétní situaci není jasně opačně. „Po účastníkovi silničního provozu nelze spravedlivě požadovat, aby bez dalšího předpokládal možné porušení pravidel tohoto provozu jinými účastníky a aby tomu přizpůsobil své počínání,“ vysvětlila Tomíčková.
Seniorka za volantem smetla na Kladensku motorkáře
„Důsledkem principu omezené důvěry v dopravě je, že řidič, který je povinen dát přednost v jízdě, může spoléhat na to, že vozidlo s právem přednosti v jízdě se pohybuje povolenou rychlostí a nikoliv takovou, která ji překračuje téměř dvojnásobně, což znemožňuje při předvídatelných a pozorovatelných okolnostech provést odbočovací manévr,“ řekla mluvčí.
Soudci uzavřeli, že pokud by motorkář jel podle předpisů, k nehodě by vůbec nedošlo. „Obviněná nemohla rozumně očekávat jízdu poškozeného téměř dvojnásobnou rychlostí, než je v daném úseku nejvyšší povolená rychlost,“ zakončila Tomíčková.