Článek
Případ je již z počátku října, police o něm informovala až nyní kvůli dosavadnímu vyšetřování, které vyústilo ve zkrácené přípravné řízení.
Pes podle kriminalistů pobíhal v chatové oblasti u obce Vanov na Jihlavsku, kde postupně napadl ženu, muže a dítě.
„Utrpěli zranění a převezeni byli na ošetření do nemocnice,“ informovala ve středu o případu mluvčí policie Jana Kroutilová.
Batole u Prahy pokousal pes v obličeji
Další podrobnosti k napadeným, například zda se jednalo o rodinu, případně věk dítěte, policie nezmínila.
Následovalo vyšetřování, po němž policisté 41letého majitele psa viní z ublížení na zdraví z nedbalosti, za což mu ve zkráceném řízení hrozí až roční vězení. Podle Kroutilové se muž v osudnou dobu pohyboval v chatové oblasti a psa neměl zabezpečeného.
O jaké plemeno zvířete se jednalo, mluvčí neuvedla, k jeho popisu jen zmínila, že patří k tzv. bojovým plemenům. Tento přídomek chovatelé psů používají u zvířat dříve vyšlechtěných pro zápasy.
Muž se zastal psa zavřeného v autě. Majitel ho za to zkopal
Právě bojové stopy v rodokmenech, kdy se v chovech zdůrazňovala mimo jiné agresivita ruku v ruce s nižším prahem bolesti, mohou znamenat nebezpečí.
Odborníci ale zdůrazňují, že bojovnost zakódovanou v genech lze potlačit výcvikem a výjimkou pak nejsou psi těchto plemen používaní třeba k hlídání malých dětí.
Kynologie, obor zaměřený na psy, přímo kategorii bojových plemen jako takovou neuvádí, potenciálně nebezpečné typy psů se objevují napříč oficiálními plemeny. V Česku je známý třeba stafordšírský bulteriér, americký pitbulteriér či akita inu.