Článek
„Vyhověli jsme žádosti španělských kolegů. Žádné zákonné překážky tomuto kroku nebrání,“ uvedla předsedkyně senátu Krajského soudu v Plzni Ivana Růžičková. Sám Kamenov před soudem prohlásil, že nechce být vydán. „Víc k tomu nemám co říci,“ dodal.
Soud ale musel vyřešit, jaké zemi dá přednost. Na Kamenova totiž přišly dva zatykače - kromě Španělska ho chtělo vydat také Bulharsko, kde si má odsedět rok vězení za porušování domovní svobody.
Lovci lebek zadrželi v Česku muže podezřelého z loupežné vraždy ve Španělsku
„Vzhledem k tomu, že dotyčný je stíhán pro velmi závažné delikty a jejich objasnění by neměla bránit žádná prodleva, dostalo přednost Španělsko,“ vysvětlila Růžičková.
Ze zatykače vyplývá, že Kamenov podle vyšetřovatelů společně se dvěma krajany tehdy násilím vnikli do bytu seniorky. „Rukou jí zacpali ústa a požadovali klíč od trezoru. Když jim ho žena odmítla vydat, sebrali z bytu další věci a utekli,“ stojí ve zprávě španělského soudu s tím, že policie později našla majitelku bytu doma mrtvou.
Podle závěru vyšetřovatelů loupež naplánoval místní zločinec Alonso R. a najal si na to právě Bulhary. Všechny až na Kamenova zatkli španělští detektivové o několik měsíců později v rámci akce s krycím názvem Mariva.
Pro hledaného muže si přišli policisté do jednoho z průmyslových areálů v Chotěšově u Plzně. Nesnažil se před nimi ani utíkat.