Článek
Počátkem dubna se ale správkyně nedaleké ubytovny patřící rovněž akademii rozhodla zaměstnat vězně jinak. Potřebovala odstěhovat ze 7. patra objektu do připravené dodávky likvidační firmy vyřazenou elektroniku včetně počítačů a hlavně mobilních telefonů.
Jenže jí nejspíš nedošlo, co se může stát, když nechá odsouzené přenášet a následně výtahem převážet krabice bez jakéhokoli dozoru. Několik telefonů zmizelo a navíc na to v danou chvíli vůbec nikdo nepřišel.
Až o necelé dva týdny později poslalo vedení Vězeňské služby do akademie mimořádnou kontrolu a ta se nestačila divit. V téže ubytovně našla údajně v různých úkrytech či šatních skříňkách celkem šest kusů mobilů, z toho čtyři „v držení vězněných osob“.
Vzhledem k tomu, že telefony byly i přes stáří od tří do osmi let stále funkční a jen s drobnými vadami, odsouzení s nimi v klidu mohli celou tu dobu volat komukoli, i když je to ve výkonu trestu zakázané. Stejné podezření pojali i vězeňští kontroloři.
„Možnost zneužití mobilních telefonů nalezených v rámci prohlídek nelze vyloučit,“ napsali podle informací Práva do své závěrečné zprávy.
Záznam chybí
Zjistili toho ale mnohem víc. Nikdo například nevysvětlil, proč vlastně mobily akademie vyřadila, když fungovaly, a proč je pak nechala převézt ze svého sídla na blízkou ubytovnu, prostoru na jejich uskladnění přitom měla v původní budově dost.
Když se pak kontroloři pídili po kamerovém záznamu z osudného 8. dubna, kdy vězni vyřazenou elektroniku stěhovali, jako na potvoru právě tento den zaměstnanci akademie již z archívu smazali, přičemž ten následující už v něm zase byl.
A co víc, auditoři dokonce zjistili, že telefony byly oficiálně vyřazeny 7. dubna, jenže prakticky je akademie odevzdala likvidační firmě ke zničení až o den později, proto prý někdo datum na dokumentu o předání „záměrně pozměnil“.
Ani samotné fyzické předání elektroniky nebylo úplně bez poskvrnky.
Proběhlo prý velmi formálně bez nějaké kontroly, zda počty v písemném seznamu uvedených kusů a skutečně odevzdaných mobilů sedí.
Neseděly. Zmíněných minimálně šest jich podle zjištění operativní kontroly chybělo, za což někdo bude nejspíš pykat. Svou první oběť už navíc skandál s telefony má.
První obětí ředitel
Ve čtvrtek podle zjištění Práva podal žádost o propuštění ze služby přímo ředitel akademie Bořivoj Malát.
Šéf akademie tím předešel možnému kázeňskému potrestání a případnému vyhazovu bez finančních výsluh.
„Událost považuji za závažné selhání pracovníků akademie. Na druhou stranu musím ocenit práci kontrolních orgánů generálního ředitelství, které jsem okamžitě vyslal věc prošetřit. Nařídil jsem urychlené zpracování a přijetí kontrolních mechanismů akademie tak, aby se podobná situace neopakovala,“ uvedl k tomu šéf Vězeňské služby ČR Pavel Ondrášek.
Zároveň bude podle něj vedení služby posuzovat míru zavinění odpovědných pracovníků akademie.
Podle informací redakce lze očekávat minimálně kázeňská řízení s některými zaměstnanci, vyloučit nelze ani trestní oznámení.