Článek
„Čtyři roky jsou za jednání obžalovaného nepřiměřeně mírnou sankcí, s ohledem na společenskou škodlivost toho jednání,“ uvedl soudce Ivan Elischer. „Pouze včasným kvalifikovaným zásahem záchranné služby nedošlo k fatálním následkům a obžalovaný neposkytl zdravotníkům žádnou součinnost,“ dodal.
Soud také přihlédl k tomu, že závažnost zdravotních potíží poškozených byla dána kombinací drogy s alkoholem. Novotný si podle soudu musel být vědom, že jeho známí alkohol požívali. „Obžalovaný poskytl danou látku a nevěděl, jaké mohou být její účinky a musí odpovídat za ty následky,“ řekl Elischer.
Novotný už v minulosti několikrát řídil auto pod vlivem alkoholu, ale i například pervitinu, za což dostal několik pokut a zákazů řízení.
„I pro jeho lehkomyslnost a sklon k protiprávnímu jednání jsme ten trest zpřísnili,“ podotkl Elischer.
Barmanovi pomohl potok, dalším nemocnice
Novotný dovolil v červnu 2015 nad ránem na diskotéce ve Špindlerově Mlýně, aby se tři lidé napili z jeho lahve s „tekutou extází“, psychotropní látkou GHB (kyselinou 4-hydroxybutanovou).
Šlo o barmana diskotéky a jeho kamaráda s přítelkyní. Zatímco barman trpěl jen menšími zdravotními potížemi a stačilo mu opláchnout se v potoce, jeho známí zkolabovali a život jim zachránila rychlá záchranná služba a doktoři z vrchlabské nemocnice, kam byli oba poškození následně převezeni.
Novotný se hájil tím, že lahev dostal od neznámých lidí v jednom ze špindlerovských barů. Sám se z ní prý několikrát ten večer napil, po asi šesti nebo sedmi pivech a několika panácích.
„Sám nezvracel, nemotal se, pouze si připadal jistým způsobem unavený,“ uvedl v odvolání Novotného obhájce Josef Zeman. Soud tento argument smetl ze stolu s tím, že Novotný drogu požíval v relativně dlouhém časovém rozpětí a podle svých slov z lahve vždy usrkl, zatímco poškození se z lahve přímo napili.
Zeman také podotkl, že Novotný se s poškozenými bavil o tom, o jakou drogu se jedná, a popsal jim účinky. „Zachoval potřebnou míru opatrnosti a to zavinění zde dáno není,“ dodal Zeman a navrhl pro svého klienta podmíněný trest.
Státní zástupkyně naopak požadovala trest vyšší, byť stále mimořádně snížený pod zákonnou trestní sazbu, která v tomto případě činí deset až osmnáct let vězení. Čtyřletý trest jí přišel až příliš mírný.
„Velice mě mrzí, co se stalo. Jsem rád, že poškození jsou živí a nic vážného se jim nestalo,“ prohlásil Novotný na závěr jednání. „Byla to jenom výjimečná situace, za normálních okolností mám desetiměsíčního syna, žiju s přítelkyní, podnikám jako elektrikář, vedu řádný život,“ dodal Novotný.
Novotný musí také pojišťovnám zaplatit skoro devadesát tisíc korun za léčbu poškozených.