Článek
Olomoucká ODS již v úterý večer vyzvala vlivného regionálního člena strany Knoblocha, aby se kvůli vyšetřování vzdal veřejných funkcí a pozastavil své členství ve straně. Stejný apel směřovala k dalšímu z obviněných, náměstkovi olomouckého hejtmana Michalovi Záchovi (ODS).
Pokud dvojice členství sama nepozastaví, může tak učinit i místní organizace ODS. Záchovu rezignaci budou žádat i Piráti, kteří jsou součástí vládnoucí koalice v kraji.
Vzdejte se funkcí. ODS se distancuje od členů figurujících v kauze olomouckých zakázek
Obvinění následovalo po pondělní razii detektivů z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě, přerovské radnici, na Správě silnic Olomouckého kraje i na dalších místech. Zajímali se také o dokumentaci z krajské správy silnic.
Podle policie se většina ze třinácti obviněných měla dopustit trestné činnosti ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Jména policie nezveřejnila.
Zatím vyšlo najevo, že Záchu po výslechu a sdělení obvinění v úterý odpoledne policie propustila, což potvrdil jeho advokát Filip Seifert.
Hlavou skupiny lobbista Knobloch
Knobloch byl podle Deníku N klíčovou osobou celé skupiny, která se podílela na ovlivňování dopravních zakázek. Čtyřiapadesátiletý podnikatel a lobbista byl dlouholetým sponzorem strany, podle obchodního rejstříku je majitelem či spolumajitelem řady firem, je také spoluvlastníkem Obchodního centra Trumf, restaurace Devět křížů na D1 či přerovského penzionu U Madony.
Při pondělní akci detektivů z NCOZ měl být zadržen i šéf Správy silnic Olomouckého kraje (SSOK) David Štěpánek, který je podle Deníku N na seznamu obviněných spolu s bývalým ředitelem správy Petrem Foltýnkem a dalšími dvěma pracovníky z krajské správy silnic, dále jsou tam také čtyři přední zástupci stavebních firem.
Trestní stíhání se podle žalobce Dragouna týká zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, pletichy kolem zakázek, korupce a zneužití pravomoci.