Hlavní obsah

„Naval prachy,“ zařval, ale nedostal nic. Za zpackané přepadení podle videa jdou muži z Ústecka do vězení

Brno

Že přílišná důvěra v reálnost videí na sociálních sítích škodí, poznali na vlastní kůži dva muži z Ústecka, kteří na internetu čerpali znalosti k přepadení benzinky na Teplicku. Akce, do níž šli vyzbrojeni kuličkovou pistolí, se nepovedla. Muži neukradli nic, byli dopadeni a u soudů dostali trest 6,5 a 4,5 roku vězení. Trest i pro druhého musel potvrdit Nejvyšší soud, vyplývá z údajů zveřejněných v uplynulých dnech v soudní databázi.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Budova Nejvyššího soudu v Brně

Článek

Plán na bezchybný zločin se zrodil v hlavě mazanějšího z dvojice. Ten svému kumpánovi nejprve ukazoval videa různých přepadení čerpacích stanic na serveru Youtube a potom se ho zeptal, zda by si sám troufl na podobou akci. Když kumpán přikývl, šlo se na věc.

Organizátor akce vybavil svého pomocníka kuličkovou pistolí, kuklou a gumovými rukavicemi, načež ho loni na začátku ledna odvezl svým autem k benzince na Teplicku.

Maskovaný pomocník se vydal do provozovny, kde namířil svou zbraň na prodavačku a zařval: „Naval prachy!“

Se zbraní přepadl benzinku na Děčínsku, jela pro něj zásahovka

Krimi

Pak se ale plán sesypal. Místo toho, aby prodavačka poslušně vydala peníze, vyděšeně skočila do zázemí provozovny a zamkla se tam. Lupič na to reagoval útěkem a pak dvojice rychle zmizela, aniž cokoli ukradla.

Policisté je ale dopadli a dvojice putovala před soud, který organizátora akce poslal za loupež na 6,5 roku a jeho pomocníka na 4,5 roku do vězení. Zatímco pomocník si před soudem posypal hlavu popelem a ke všemu se doznal, organizátor akce zapíral a trest se pokoušel zvrátit ještě dovoláním k Nejvyššímu soudu.

V něm tvrdil, že byl odsouzen jen na základě výpovědi svého kumpána, který prý navíc měnil výpověď. Argumentoval také tím, že žádný svědek jej na místě loupeže neviděl, a proto nelze dospět k závěru, že jeho vina byla prokázána.

NS: Důkazy jsou jasné

Nejvyšší státní zastupitelství ale ve svém vyjádření upozornilo, že různé kličkování v pomocníkově výpovědi bylo zjevně způsobené tím, že měl z druhého muže strach. Žalobce také upozornil, že policisté našli kuklu i zbraň použitou při loupeži doma u organizátora.

Senát Nejvyššího soudu v čele s Miladou Šámalovou pak dovolání smetl ze stolu. „Dokladem pro závěr o vině přitom nebyla pouze zpochybňovaná výpověď spoluobviněného, ale celý objektivně dostupný komplex důkazů,“ napsali soudci k rozhodnutí, které padlo na neveřejném zasedání před pár týdny a které v těchto dnech zveřejnili ve své databázi.

Vinu tak podle verdiktu dokládají například kamerové záznamy nebo přepis chatové komunikace obviněného s jeho přítelkyní. „Všechny důkazy spolu vzájemně korespondují,“ zakončili soudci.

Jména pachatelů ani bližší informace o tom, která čerpací stanice byla přepadena, Nejvyšší soud neuvedl. Tyto údaje jsou totiž v rozhodnutích zveřejněných v soudní databázi vždy anonymizované s ohledem na ochranu osobních údajů.

Muž v Praze vyhrožoval sebevraždou po přepadení na Smíchově. Policisté ho zadrželi taserem

Krimi

Výběr článků

Načítám