Článek
O vývoji v případu ve čtvrtek informoval mluvčí policie Jan Rybanský.
Loni 18. října se policii ozvala ředitelka Odboru dokumentace sbírkového fondu v Národní galerii Praha s tím, že má na stole žádost o osvědčení k vývozu uměleckého díla mimo Česko. Jednalo se o obraz hraběte Jana Michaela ze Šporku a důvodem měla být aukce.
Policie hledá zloděje, který v Praze ukradl obrazy za půl milionu
Dílo ale bylo evidované jako odcizené. Obraz zmizel nad ránem 26. července 1991 z hospitálu Kuks na Trutnovsku. Zaměstnanci tehdy policii ohlásili, že z obrazárny někdo ukradl několik uměleckých děl a starožitností značné hodnoty.
„Odcizen byl i obraz s motivem hraběte Jana Šporka z roku 1719. Na dlouhých třicet let se po předmětech jakoby slehla zem a nikdo už ani nedoufal, že by opět alespoň jeden z nich spatřil světlo světa,“ uvedl mluvčí.
Prověřování ukázalo, že obraz, jehož zamýšlený vývoz šéfka odboru ohlásila, je skutečně ten, který na počátku 90. let zmizel z Kuksu.
Kriminalisté vyrazili za majitelem a podle vyšetřovatele případu se ukázalo, že se jedná o člověka, který nemohl mít s krádeží nic společného, protože v době odcizení obrazu ještě nebyl na světě.
Dílo získal v rámci dědictví, přičemž jeho předek obraz koupil před zhruba třiceti lety v Německu za tehdejších 30 tisíc marek. Podle kriminalistů je dohledání zloděje nemožné.
Obraz měl v současnosti podle mluvčího skončit na aukci ve Francii, kde byla v plánu vyvolávací cena až kolem 60 tisíc eur (v přepočtu zhruba 1,5 milionu korun). Místo toho se ale vrátil na Kuks, kam jej přepravil nynější kastelán.
Na hospitál Kuks se dnes vrací ukradený portrét Jana Michaela Šporka. Vzácný obraz byl z hospitálu odcizen společně s dalšími předměty už v roce 1991. K jeho nálezu pak došlo díky spolupráci s @PolicieCZ a @narodnigalerie. Více o celém příběhu na https://t.co/lUdWHcZIUY pic.twitter.com/eHSF3vviBV
— Národní památkový ústav (@PamatkovyUstav) February 10, 2022
Policisté hovoří o ojedinělém případu, protože takto vzácné obrazy, navíc evidované v seznamech odcizených, se obvykle uchovávají v soukromých sbírkách a neobjevují se v aukcích nebo galeriích.
Hodnota portrétu hraběte Šporka se podle kriminalistů v Česku pohybuje kolem dvou milionů korun, ovšem ve Francii by se vzhledem k národnosti autora mohl vyšplhat k deseti milionům.
Detektiv získal stopu k ukradenému van Goghovu obrazu
Expertizy potvrdily, že se jedná o obraz s portrétem podobizny Jana Michaela, hraběte ze Šporku, který je dílem Nicolase de Largillierra z roku 1719. Šporkové byli významný šlechtický rod z Německa, do Čech dorazili v průběhu třicetileté války. Vlastnili rozsáhlá panství a postupně se stali rovněž mecenáši umění a nechali vystavět barokní zámek a hospitál Kuks.
Zatímco zámek se do současnosti nedochoval, hospitál stojí dodnes a je v něm mimo jiné expozice o historii lékáren a výrobě léků. Hospitálem se ve středověku označovaly ústavy pro nemocné a chudé, případně útulky pro pocestné.
Autor obrazu Nicolas de Largillierre byl na přelomu 17. a 18. století věhlasný francouzský portrétista slavných osobností. Malířské schopnosti ho dostaly až do nejvyšších společenských vrstev jeho doby, z jeho dílny je například portrét osvícenského filozofa a spisovatele Voltaira, či dokonce rodinný portrét francouzského krále Ludvíka XIV.