Hlavní obsah

Napřed 100 000, teď milion. Muž ze Šumperska už podruhé naletěl na podvod s kyberměnami

Na naivitu a „slepou“ důvěřivost už podruhé doplatil pětašedesátiletý muž z Šumperska. V souvislosti s kybernetickou měnou znovu naletěl podvodníkovi. Zatímco před pěti lety jej připravil „jen“ o necelých 100 tisíc korun, letos už o rovný milion. Z toho 900 tisíc tvoří půjčky. Novinky o tom informoval v pondělí policejní mluvčí Libor Hejtman.

Foto: Benoit Tessier, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Muž se podle něj na policisty obrátil minulý pátek, kdy uvedl, že zhruba před týdnem obdržel e-mail se zprávou, že na bitcoinovém účtu má uloženy peníze v kybernetické měně a je potřeba je vybrat. „Rozklikl přiložený výpis, na kterém viděl zůstatek 33 tisíc eur. Na internetu si vyhledal jméno společnosti, která byla uvedena ve výpise, a zjistil, že skutečně existuje. Přesto na zprávu nijak nereagoval. Druhý den jej telefonicky kontaktoval neznámý muž, který mu zopakoval, že má na účtu kybernetickou měnu a buď ji může nechat dále vydělávat, nebo si ji může vybrat,“ popsal mluvčí.

Překvapený muž se rozhodl ji vybrat. Nato mu volající sdělil, že nejprve musí daný účet zlegalizovat vytvořením účtu na kryptoměnové burze. Za tímto účelem jej požádal o zaslání kopie občanského průkazu, a to nejen jeho samotného, ale i jeho manželky. „Dále muže instruoval, aby si do telefonu nainstaloval nejrůznější aplikace a poslal mu na ně QR kódy.

Půjčila si i manželka

„Podvedený postupoval podle pokynů a prováděl operace, které mu volající diktoval. Součástí bylo i založení nového bankovního účtu a vyřízení půjčky na 300 tisíc korun. Muž odsouhlasil několik převodů mezi účty. Podvodník pak připravil i manželku poškozeného nejen o úspory, ale vyřídil na ni i půjčku 600 tisíc korun,“ konstatoval Hejtman.

Všechny peníze, přes jeden milion korun, se pak protočily na nově zřízeném bankovním účtu poškozeného. Ten začal mít postupem času určité pochybnosti a kontaktoval společnost, která byla uvedena na výpise jeho údajného účtu s kyberměnou. „Tady se dozvěděl, že jejich zaměstnanci takto nikdy nepostupují a nejspíš se jedná o podvod,“ dodal mluvčí s tím, že pachateli, bude-li dopaden, hrozí až osm let za mřížemi.

Podvodníci působí velmi přesvědčivě, mluví odborně, dokážou člověka snadno zmanipulovat, a to dokonce i vysoce vzdělaného. Policie proto apeluje na občany, aby se nenechali zlákat vidinou snadných peněz, ať už se jedná o jakoukoliv smyšlenou legendu spojenou s kybernetickou měnou. „Můžete snadno naletět. Buďte opatrní, ať se nestanete příští obětí podvodníka,“ varují policisté.

Muž ze Šumperska poslouchal rady domnělého „finančního rádce“. Přišel o statisíce

Krimi

Výběr článků

Načítám