Článek
Kriminalisté skupinu pěti cizinců s německým občanstvím, ale původem z některé z postsovětských republik zadrželi, ale ještě během pondělí a úterý je propustili, aniž by někoho obvinili.
Podle přímého aktéra celého incidentu, dobrovolníka Viktora Čegana ze sdružení Prague Maidan, však měla policie turisty obvinit minimálně z výtržnictví, ale i třeba z ublížení na zdraví. Skončil totiž po úderu pěstí od jednoho z cizinců na pohotovosti a další den u lékaře.
„Bylo to jednoznačné napadení. Jsme přesvědčeni o tom, že to bylo víc než přestupek,“ má jasno Čegan. Turisté podle něj neměli být tak brzy propuštěni. „Vyvolalo to ve mně negativní emoce,“ reagoval na rozhodnutí nechat cizince jít tento dobrovolník.
Я чесно кажучи мутно пам‘ятаю, як все проходило
— No Name (@_Nameless_Mira) June 1, 2024
І в який саме момент вибили мій телефон з рук (після чого я вже роз‘ярилась)
Друге відео хлопця чеха pic.twitter.com/9rjP1PsyB5
Cizince zadržené po incidentu na Staroměstském náměstí propustili bez obvinění
Společně s kolegy prý mají takřka každou sobotu na Staroměstském náměstí stánek sdružení Prague Maidan, kde vybírají peníze především na pomoc ukrajinským civilistům zasaženým válkou. To se dělo i uplynulou sobotu.
„Nic se nedělo, ale pak se přiblížila zhruba čtyřčlenná skupinka lidí, která mluvila rusky. Byli dotázáni, jestli schvalují ruskou agresi na Ukrajině, a oni s tím souhlasili. Neřekli to takto explicitně, ale bylo to z jejich slov zřejmé,“ nastínil důvod konfliktu Čegan.
Původně se objevilo podezření, že kvůli řeči šlo přímo o ruské občany, což se ale následně ukázalo jako nepřesné. Jen jeden z nich byl podle informací Novinek rusko-ukrajinského původu, ostatní pocházeli z jiné postsovětské země.
„Pak došlo k fyzickému napadání deštníkem a pěstmi. Byl jsem jednou z obětí, dostal jsem pěstí. Vnímám to jako ublížení na zdraví i proto, že jsem byl poté na vyšetření na běžném příjmu (zřejmě pohotovost) a potom u svého obvodního lékaře,“ podotkl Čegan.
Upřesnil, že utrpěl útokem turistů hematom na levé tváři a pohmožděné levé rameno a pravé koleno.
Video z incidentu, které natočil jeden z dobrovolníků, se v neděli objevilo na sociální síti X. Zachycuje ale údajně jen vyhrocenou část sporu.
Dobrovolníky z ukrajinské sbírky napadli v centru Prahy rusky mluvící cizinci
Podle státního zastupitelství se na místě nestalo nic, co by muselo být řešeno v trestní rovině, maximálně se prý jedná o podezření z přestupku, ale to ještě policisté řeší. O tom, že nedošlo ke spáchání žádného trestného činu, svědčí podle žalobců několik záznamů z mobilů přímo z incidentu i z městských kamer na náměstí.
Protože nebyli z ničeho obviněni, cizinci mohli bez omezení odcestovat ze země. Pokud by nakonec přece jen policisté usoudili, že se při konfliktu s dobrovolníky ze sdružení Prague Maidan dopustili turisté přestupku, vymáhání případné pokuty by na dálku připadlo na celní správu.
Schvalování genocidia se nepotvrdilo
Policie původně turisty podezřívala i ze schvalování genocidia, a to v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině. To se ale nepotvrdilo a ani zmíněné záznamy z telefonů prý nic podobného neprokázaly.
Čeganovým slovům dala už v úterý za pravdu i organizace In Iustitia, která mimo jiné zaznamenává předsudečné násilí včetně protiukrajinských i protiruských incidentů. Na síti X uvedla, že jednání mělo být posouzeno minimálně jako trestný čin výtržnictví.
Napadení podle organizace mířilo na stánek kvůli jeho informačnímu obsahu. Cizinci dobrovolníkům u stánku podle organizace řekli, že je skvělé, jakým způsobem Rusové zacházejí s lidmi na Ukrajině.
In Iustitia se proto neztotožňuje s názorem státního zastupitelství. „Využijeme dostupných právních nástrojů k tomu, abychom dosáhli odpovídající právní ochrany pro naše klienty a klientky,“ dodala organizace. I sám Viktor bude o případu a dalších možných krocích jednat ještě tento týden s právníky.