Článek
Seniorka se někdy začátkem února přihlásila přes internetový odkaz na stránku, která nabízela investice do kryptoměny. Po vyplnění kontaktních údajů jí zavolal neznámý muž a na jeho pokyn odeslala pět tisíc korun jako vstupní investici na cizí účet založený v Libyi.
Po zhruba deseti dnech ženu kontaktoval manažer společnosti, který ji oklamal historkou, že se investovaných pět tisíc korun zhodnotilo na 200 tisíc korun a může si je vybrat ve dvou stejně velkých částkách.
„Informoval ji také o problému, který se vyskytl v souvislosti s odesláním zhodnocených peněz. Tvrdil, že nejdou odeslat. Příčinou měla být údajně chyba v jejím internetovém bankovnictví,“ informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová.
Seniorka se několikrát přihlásila ke svému účtu, ale chyba údajně přetrvávala. „Došla jí trpělivost a sama po telefonu nadiktovala neznámému muži přihlašovací údaje k jejímu internetovému bankovnictví, aby si chybu našel sám,“ uvedla Zajícová.
Radil jí vybrat peníze ze spoření
Když se pak seniorka přihlásila ke svému účtu, zjistila, že z něj zmizela částka 100 650 korun. Manažer se s ní opět spojil a ujišťoval ji, že peníze jsou pouze převedeny na jiný bankovní účet.
„Dále jí poradil, aby si vybrala peníze ze stavebního spoření a investovala je, pak prý dostane všechny finance zpátky. Na to už poškozená naštěstí neskočila, jeho radám neuvěřila a obrátila se na policisty v Uničově,“ doplnila policejní mluvčí. Případ policisté šetří pro podezření spáchání trestného činu podvodu.
Podvody pod hlavičkou Novinek
Podobné investiční podvody se na sociálních sítích často objevují i pod hlavičkou zpravodajského serveru Novinky.cz. Redakce s nimi samozřejmě nemá nic společného. Falešní novináři pouze zneužívají vzhled a logo zpravodajského serveru Novinky.cz. Snaží se tak vzbudit u lidí pocit důvěry velkého média, načež jim naservírují „zaručené investiční rady“.
Design serveru Novinky.cz je imitován zpravidla vcelku zdařile, což může i jinak ostražité uživatele zmást. Pozornější čtenáři si však mohou všimnout, že v adresním řádku internetového prohlížeče je úplně jiná doména nebo že odkazy na jednotlivé rubriky v záhlaví podvodné zprávy vůbec nefungují.
Je tedy zřejmé, že jde o jednoúčelově vytvořenou stránku, která má za úkol důvěřivce navnadit, a právě značka Novinek má přispět k tomu, aby zpráva působila důvěryhodně. Důvěryhodnost se snaží kyberzločinci zvýšit i připojením falešné diskuse s hromadou spokojených zákazníků, kteří již z investic profitují.
V galerii níže naleznete ukázky dalších podvodných článků, které se v posledních měsících objevily na síti. Některé jsou zdařilejší, jiné kopírují pouze logo serveru Novinky.cz.
Blokace není snadná
Podobné falešné články se samozřejmě zobrazují i na různých zahraničních internetových doménách. Na podvodné odkazy můžete narazit dokonce i na Facebooku, ve vyhledávání Googlu či na YouTube. Kyberšmejdi si jejich propagaci jednoduše zaplatí jako reklamu.
Využívají přitom toho, že tyto internetové platformy působí po celém světě. Reklamu si tak zakoupí někde v zahraničí, kde českému textu nikdo nerozumí, a nemůže tedy snadno odhalit, že se jedná o phishingový podvod.
Kvůli tomu, že se neustále mění internetové domény, na kterých jsou podvodné články umístěny, zpravidla nepomáhá ani nahlašování falešných reklam poskytovatelům služeb. Totožná reklama se jednoduše objeví znovu, pouze na jiných internetových stránkách.
Řešením je samozřejmě blokace podvodných domén, ale ty přibývají zpravidla rychlejším tempem, než jsou zakazovány. Podvodníci mohou relativně snadno zřídit klidně i stovky podvodných domén za den. To je hlavní důvod, proč se falešné internetové stránky s investičními radami šíří internetem jako lavina.