Článek
Podle mluvčí policejního prezidia Blanky Kosinové jde zároveň o první realizaci Národní kanceláře Sirene, zvláštního odboru Policejního prezidia pro mezinároní policejní spolupráci. Ten v České republice zajišťuje vyhlašování pátrání a předávání osob na základě evropského zatýkacího rozkazu.
Vraha policisté zatkli druhý den ráno po činu, tzn. 7. ledna v motorestu v obci Vranovice na Znojemsku. "Při rutinní hlídce si všimli pachatelova vozidla," řekla Kosinová. Informaci o pátrání po pachateli dostali podle ní díky osvědčené přeshraniční spolupráci západočeských policistů s bavorskými kolegy.
Případ okamžitě převzala Národní centrála Sirene (obdoba Interpolu), která zprostředkovala doručení evropského zatykače krajskému státnímu zastupitelství. "Od zadržení pachatele do jeho předání neuplynul ani měsíc, což je zcela neporovnatelné s tradiční procedurou," poznamenala Kosinová.
Eurozatykač urychlí vydání zločinců
"Nový systém se liší v tom, že donedávna celá procedura trvala minimálně čtyři měsíce. Standardně pak až rok. Teď jsou pevně stanovené lhůty," uvedl Michael Weiss z Národní centrály Sirene. Od chvíle zadržení pachatele a doručení evropského zatykače musí soud o vydání rozhodnout do šedesáti dnů. Když navíc pachatel souhlasí, musí soud rozhodnout do deseti dnů.
"To platí i opačně. Pokud našeho občana zatknou v zahraničí a on bude souhlasit s vydáním, musíme ho převzít do deseti dnů. V opačném případě by byl puštěn na svobodu," uvedl Weiss.
Národní centrála Sirene vznikla 1. listopadu 2004 současně s novelou trestního řádu. Po připojení na Schengenský informační systém a odstranění hraničních kontrol bude Sirene zajišťovat pátrání po osobách i věcech v schengenském prostoru v plném rozsahu. Nyní pátrá po hledaných osobách v teritoriu EU a výměnu kriminálně relevantních informací s členskými státy. Reprezentuje také ČR v rámci příslušných pracovních skupin a výborů v orgánech EU.