Článek
Karbofuran dříve používali zemědělci k hubení škůdců, řadu let je však už zakázán.
O případech informoval ve čtvrtek ředitel Záchranné stanice Pavlov Zbyšek Karafiát, vyšetřování potvrdila mluvčí policie Dana Čírtková.
Policie nenašla traviče, který na Klatovsku zabil vzácného luňáka červeného
Mrtvou samici orla mořského našla podle Karafiáta 17. listopadu žena hledající svého zatoulaného psa nedaleko rybníka Piknusek u Moravce na Žďársku. Výsledky pitvy a laboratorní testy, včetně policejního zkoumání, potvrdily otravu karbofuranem.
Na Hradecku uhynul orel mořský. Otrávil se zakázaným pesticidem
Řetězec otrav
Další případ potvrdil, jak se usmrcení jedem může v potravním řetězci násobit. Krkavec sežral vejce otrávené karbofuranem a uhynul, načež tohoto mrtvého krkavce pojídal dravec luňák červený, který na otravu rovněž zašel.
Případy se zabývají kriminalisté. „Prověřujeme podezření ze spáchání trestného činu týrání zvířat,“ sdělila mluvčí vysočinské policie Dana Čírtková.
Na Vysočině řešili také otravu káněte lesního. „Někdo ho našel u necelé tři kilometry vzdáleného rybníka Kuchyň u Pikárce na Žďársku. Naštěstí se jej podařilo zachránit, což byl téměř zázrak, protože ve více než 90 procent případů se takto otrávené zvíře zachránit nepodaří,“ upřesnil Karafiát.
Odborníci přitom upozorňují, že objevených případů otrav je maximálně 10 procent z celkového stavu.
Zvířat otrávených karbofuranem přibývá. V přírodě umírají dravci, šelmy i psi
Psovodka České společnosti ornitologické Klára Hlubocká, která je zapojená do projektu Pannon Eagle Life zaměřeného na ochranu dravců a monitorujícího kriminalitu ohledně ptáků, uvedla, že loni ornitologové evidovali rekordních 102 otrávených zvířat.