Článek
Nikulin žádá náhradu nemajetkové újmy za nezákonné rozhodnutí tehdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), který podle soudu rozhodl o vydání předčasně.
Rus byl v USA v roce 2020 odsouzen za hackerství k sedmi letům a čtyřem měsícům vězení.
Ruský hacker Nikulin dostal od ČR odškodné čtvrt milionu a omluvu. Nestačí mu to
Česká policie zadržela Nikulina v říjnu 2016 v Praze na základě amerického zatykače.
Přípustnost mužova vydání do USA potvrdily české soudy, nezbytným předpokladem vydání byl souhlas ministra spravedlnosti.
Pelikán extradici povolil v březnu 2018, přestože česká justice v té době ještě ve fázi kasační stížnosti řešila Nikulinův případný nárok na azyl.
Ústavní soud se proto následně Rusa zastal, a to přesto, že muž nakonec azyl nezískal. Konstatoval, že ministr porušil Nikulinova práva.
Vydání hackera Nikulina do USA bylo protizákonné, rozhodl Ústavní soud
Ministerstvo spravedlnosti už dříve muži vyplatilo čtvrt milionu korun, z této částky mu soud přiznal úroky 12.800 korun.
Soudkyně Lucie Šenková konstatovala, že Pelikán skutečně vydal nezákonné rozhodnutí, jeho nezákonnost ale podle ní spočívala pouze v tom, že bylo předčasné.
„Ano, ministr spravedlnosti měl skutečně vyčkat rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ve věci azylového řízení pana žalobce, měl vyčkat na zamítnutí kasační stížnosti, což neučinil. V důsledku tohoto došlo k vydání žalobce do USA o jeden měsíc a čtyři dny dříve,“ uvedla soudkyně.
Upozornila však na to, že samotné vydání přípustné bylo.
Údajný ruský hacker Nikulin se v USA pokusil o útěk
O Nikulinovo vydání neúspěšně usilovalo i Rusko, kolize obou žádostí vyvolávala politické pnutí na mezinárodní i domácí scéně.
Soud v San Francisku Nikulina předloni v září uznal vinným v devíti bodech obžaloby, podle nichž v roce 2012 napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox a ukradl data z více než 117 milionů účtů.