Článek
Mělnický okresní soud v pátek Semencovi zabezpečovací detenci uložil bez určení délky pobytu. Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně si ponechala lhůtu na odvolání.
Semenec je podle odborníků v oblasti psychologie a psychiatrie vysoce společensky nebezpečný. Mělnický soud rozhodoval o umístění muže do detenčního zařízení podruhé, první rozsudek zrušil krajský soud, údajně pro rozpory ve znaleckých posudcích. Soud proto musel nechat vypracovat nové znalecké posudky. Podle nich je pobyt Semence na svobodě nebezpečný.
"Uložení detence je nutné, trpí těžkou poruchou osobnosti," uvedla státní zástupkyně Zlata Kuglerová. Odsouzený trpí poruchou osobnosti, kterou způsobilo několikaleté užívání alkoholu a drog. "Nelze předpokládat, že by ochranná léčba vedla k žádoucí změně v povaze osobnosti," přečetla závěry znalců Kuglerová.
Ústav pro výkon zabezpečovací detence funguje při věznicích, jeden je například v Opavě. Platí tam mírnější režim než v samotných věznicích, ale mnohem přísnější než při ochranné léčbě v psychiatrických léčebnách.
Delikty páchal od 16 let
Semenec napadl kladivem sedm lidí na ubytovně v Mělníku. Pět z nich skončilo s těžkými poraněními hlavy v nemocnicích v Praze a Liberci. Semenec byl v době útoku nepříčetný, což bylo důvodem, proč byl souzen za opilství, nikoliv za několikanásobný pokus o vraždu.
"Obžalovaný požil návykovou látku, v tomto případě pervitin, a byl ve stavu, kdy byly jeho rozlišovací schopnosti vymizelé," vysvětlila dříve mluvčí mělnického soudu Eva Všetečková.
Okresní soud v Mělníku potrestal Semence loni v říjnu osmi roky vězení. Nyní mu zbývá ještě asi sedm let, pak bude umístěn do detenčního ústavu. Tam může zůstat do konce svého života. "Podle zákona ale bude muset být vždy jednou za rok přezkoumáno, zda stále trvají potřeby ochrany společnosti," vysvětlil novinářům Semencův obhájce.