Článek
Muž podle kriminalistů podvedl nejméně pětadvacet lidí, kteří mu celkem svěřili téměř 52 milionů korun. „Věřitelům z okruhu svých příbuzných a známých sliboval a garantoval měsíční úročení v intervalu od 1,02 až do 5,01 procenta, což odpovídá ročnímu úročení od 12,24 do 60,1 procenta,“ uvedla policejní mluvčí Andrea Muzikantová.
Peníze mu věřitelé posílali na účty nebo svěřovali v hotovosti. Přes 15 milionů zaslal na zahraniční obchodní účty k obchodování v mezinárodním obchodním systému, kde docházelo ke směnám korun za dolary podle aktuálního měnového kurzu.
„Ovšem ukázalo se, že dalších víc než 36 milionů neinvestoval. Z toho téměř dvacet tři milionů použil pro vlastní potřebu, k soukromým a rodinným výdajům a na splácení úvěrů. A téměř osmnáct milionů postupně vyplatil věřitelům, touto částkou vykrýval jejich požadavky o vyplacení úroků,“ pokračovala Muzikantová.
Investor sliboval hory doly, miliardy od tisíců klientů ale zahučely v jeho luxusu
Systém se začal sypat
Věřitelům muž pravidelně každý měsíc zasílal reporty s výsledky investování i roční zúčtování, které je měly ujistit o výhodnosti pokračování investic, ovšem nezakládaly se na pravdě. Pokud věřitel zažádal o vyplacení úroků nebo jistiny, peníze muž vyplácel díky nově sjednaným smlouvám, jejichž prostředky vědomě nezhodnocoval.
Činil tak z důvodu udržitelnosti systému, perpetuum mobile však nestvořil. Po několika letech začal důvěru klientů ztrácet. Ve větší míře byl žádán o vyplácení slibovaných investic a nové investory nezískával.
„V polovině roku 2021 vyšel najevo skutečný stav, že už od počátku finanční prostředky určené k investování využíval na jiné účely, a přesto vědom si neudržitelnosti systému dál přijímal nové půjčky a sliboval takové úročení, kterého nemohl nikdy dosáhnout,“ dodala Muzikantová.