Článek
Na inzerát zareagovala osoba, která nabídla, že dopravu zajistí prostřednictvím kurýra Zásilkovny. S touto nabídkou prodávající souhlasil. Zájemce následně poškozenému zaslal odkaz s podvrženými stránkami, které se tvářily jako ty Zásilkovny.
„Jelikož nic nenasvědčovalo nekalým praktikám, přihlásil se prodejce na těchto stránkách do svého internetového bankovnictví a všechny operace potvrzoval prostřednictvím aplikace v telefonu,“ uvedla mluvčí.
Jakmile poškozenému došlo, že se stal obětí podvodníka, obrátil se na svoji banku. Ale i přesto se pachateli podařilo z jeho účtu odčerpat finanční prostředky v celkové výši 99 tisíc korun.
„Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za který hrozí v případě prokázání viny a odsouzení trest odnětí svobody na tři až osm let,“ konstatovala Skoupilová.
I v souvislosti s tímto případem apelují policisté na občany, kteří prodávají zboží na inzertních či obdobných portálech, aby nikdy nereagovali na přijaté neznámé odkazy a už vůbec do nich nezadávali údaje ke své platební kartě nebo internetovému bankovnictví. „Ve většině případů se jedná o podvržené odkazy,“ dodala policejní mluvčí.
Chtěl prodat mrazák za pětistovku. Přišel skoro o čtvrt milionu
Obchod je vhodné si proklepnout
Pokud se už rozhodneme vyzkoušet nový e-shop, měli bychom si nejprve zjistit, jaké je jeho hodnocení a všeobecné obchodní podmínky pro nákup. Vodítkem mohou být v tomto ohledu například nákupní rádci, jako je Zboží.cz. U konkrétních obchodů totiž uživatelé často sdílejí své zkušenosti s obchodem, a to pochopitelně i ty negativní.
Recenze konkrétních prodejců je možné vyhledat také ve službě Firmy.cz. Užitečné jsou také stránky České obchodní inspekce (ČOI), na kterých je pravidelně aktualizován seznam internetových obchodů, na které by si uživatelé měli dávat pozor.
„Pokud nakupujete na neznámém e-shopu, především si ho pořádně prověřte na internetu, doporučujeme použít i jednorázovou virtuální kartu,“ řekl Novinkám Petr Zíma, manažer pro klientskou bezpečnost z České spořitelny.
Češi už přišli o stamiliony
Ještě složitější jsou nákupy na internetových bazarech, i když se to nemusí na první pohled zdát. Pro podvodníky jsou totiž doslova zlatý důl. „V posledních letech jsme svědky razantního nárůstu kriminality páchané v kybernetickém prostoru, konkrétně jde zejména o podvodné jednání. Útoky pachatelů jsou čím dál sofistikovanější a častější,“ varoval Ondřej Kapr, rada odboru hospodářské kriminality Policejního prezidia ČR.
Ten připustil, že v poslední době počet inzertních či bazarových podvodů stoupá. Dle odhadů Policie ČR se finanční škody spojené s těmito typy podvodů pohybují v řádech stamilionů korun.
A jak takový podvod na internetovém bazaru vlastně probíhá? „První scénář probíhá tak, že scammer zveřejní na internetovém bazaru inzerát o prodeji zboží a čeká, až se mu někdo ozve. Poté lovec oběti zašle v podvodné SMS zprávě nebo e-mailu odkaz na falešnou webovou stránku, kde má oběť provést platbu za zboží,“ popsal průběh podvodu Radek Jizba, expert z výzkumného týmu pražské pobočky antivirové společnosti Eset.
„Po vyplnění údajů útočníci okradou oběť o částku za zboží. Případně se lovec pokusí od oběti zjistit údaj o zůstatku na jejím bankovním účtu a následně se pokusí ukrást právě tuto částku,“ doplnil Jizba.
Žena dělala hloupou a nahrála si hovor s kyberšmejdem
Lovci na bazarech
Podle něj je častý také druhý scénář, při kterém útočníci na bazarech svoje oběti sami aktivně vyhledávají a předstírají zájem o nabízené zboží. „Při domluvě o koupi zboží ale požadují zaplacení jistiny pro případ, že by mu prodávající nic neodeslal nebo balíček přišel poškozený. Falešnou platební bránu potom vydávají za úschovnu peněz, kterou má ve správě daný on-line bazar,“ konstatoval bezpečnostní expert s tím, že důvěřiví uživatelé takto mohou přijít o peníze.
O peníze tedy na internetovém bazaru můžeme přijít i ve chvíli, kdy nějaké zboží nabízíme k prodeji. Nejde přitom o fantazírování bezpečnostních expertů, i takové případy v policejních statistikách bohužel nalezneme.
Policie upozorňuje na podceňování rizika, kdy pachatelé paradoxně neokrádají kupujícího, ale prodávajícího. „Je potřeba se zamyslet nad celou situací a nenechat se zatlačit do vyzrazení citlivých údajů či potvrzení nesmyslných transakcí. Musíme si uvědomit, že v tomto prostředí může mít i menší chyba značné následky. Kupující k zaslání transakce nikdy nepotřebuje informace z vaší platební karty včetně PIN. Vždy by mu mělo stačit číslo vašeho účtu,“ dodává Ondřej Kapr.