Článek
O případu v pondělí informovala mluvčí policie Ivana Baláková. Věk muže policie neupřesnila, mluvčí hovořila o středním věku.
„V roce 2016 se zamiloval do exotické třicetileté krásky z Ghany. Poznal ji na internetové seznamce. Dopisovali si dlouhých sedm let, a ačkoliv se za tu dobu ani jednou nesetkali, plánovali společnou budoucnost v západní Africe,“ uvedla Baláková.
Mezitím své domnělé partnerce platil její údajnou léčbu malárie, studium na zdravotnické škole či zálohu na stavbu jejich rodinného domu.
„Finančně ji podporoval i přesto, že ho zhruba v roce 2017 jedna nebankovní finanční společnost upozornila na to, že peníze poukazuje na podezřelé účty. Tehdy s touto informací svou internetovou přítelkyni konfrontoval, ale ta vše obratně otočila proti této společnosti a doporučila mu k platbám jinou,“ zmínila Baláková.
Romanci ale prožíval pouze zmíněný muž, který ve skutečnosti komunikoval podle všeho s podvodníky. Zlom totiž nastal loni, kdy pojal podezření poté, co mu jeho údajná láska nehodlala poslat část peněz, o které ji poprosil.
Škodu muž nakonec spočítal na nejméně půl milionu korun, rovněž ale řadu potvrzení o platbách už nedohledal, takže zřejmě přišel o mnohem víc.
Policie v souvislosti s případem varovala před podobnými švindly, jejichž počet v posledních letech značně stoupá. Varovným signálem má lidem být již v počátku okolnost, kdy si internetové známosti podmiňují vztah zasíláním peněz.
„Takové příběhy nekončí dobře, obzvlášť ne tehdy, když posíláte finance někomu, s kým jste se osobně nikdy nesetkali,“ dodala Baláková.
Ve srovnání s podobnými případy ale muž dopadl vlastně poměrně dobře, protože jiné oběti dalších podvodníků přišly za mnohem kratší dobu o daleko větší částky, často v milionech.