Článek
Okresní soud Brno-venkov Hanáka potrestal za nedovolené ozbrojování, pytláctví a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy dvouletým trestem s podmíněným odkladem na 40 měsíců, k tomu jej navíc zavázal zaplatit slovenskému státu škodu ve výši téměř 550 tisíc korun.
Medvěd na Slovensku zaútočil na myslivce
Muž se ale s verdiktem nesmířil a podal odvolání. „První medvěd byl střelen v roce 2010 a jediným důkazem je fotka klienta, který u střeleného medvěda klečí. A z toho soud dovodil, že byl střelcem. Taková fotka ale nemůže sloužit k odsouzení, soud si ani nezjistil, zda byl medvěd střelen legálně, či nikoli. Podobně tomu bylo i u druhého medvěda,“ prohlásil Hanákův obhájce.
Kromě údajně nelegálního lovu ještě státní zastupitelství muže stíhá za nákup 21 tlumičů, na které v době nákupu legislativa pohlížela jako na zakázané doplňky zbraně. Nyní už je ale zákon mírnější.
„Tlumiče jsem objednal proto, abych zjistil jejich konstrukci a výrobu. Sloužily mi jako vzorky pro zjištění funkčnosti, při tom jsem je demontoval a zničil. Nikde jsem je nabízel ani neprodával. Teď tlumiče vyrábím pod svou značkou,“ vysvětloval Hanák. Jeden tlumič ovšem prodal policistovi – agentovi.
Medvěda u Brandýsa nenašli, pátrání skončilo
Odvolací trestní senát v čele s Halinou Černou nakonec rozhodl vrátit případ na začátek. „Soud prvního stupně pochybil, je zde nesprávná právní kvalifikace a také dokazování se jeví jako neúplné, pročež je rozsudek předčasný. U medvědů soud částečně přisvědčil obhajobě, že jsou pochybnosti, zda se jednalo o pytláctví, nebo legální odstřel. V tomto směru musí soud doplnit dokazování,“ prohlásila Černá. Případ se tak vrací k okresnímu soudu Brno-venkov.