Článek
Když šestadvacetiletý Peška zastavil u jezu, viděl raft, jak stále poskakuje nad vodním válcem. "A v něm byl ten muž," řekl Peška. Po chvíli však řeka raft převrhla. "V tu chvíli jsem si říkal, že to je špatný. Ten válec, který se pod jezem tvoří, má velkou sílu. Do něj bych neskočil někoho zachraňovat ani za pytel zlata," uvedl.
Jenže raft muže vyhodil dál a jeho tělo se zmítalo v peřejích pod jezem. Pešek, který lokalitu velmi dobře zná, věděl, kde by bylo vhodné topícího se zachytit. "Je to asi 200 metrů pod jezem. Věděl, jsem, že řeka ho tam zanese, nikam jinam se dostat nemohl," řekl Peška. Proudy pod Herbertovem perfektně zná. Závodně se věnuje sjezdu na divoké vodě na raftech.
Přivázal se k lanu a vlezl do vody
Když se Peška dostal na vytipované místo, přivázal lano ke stromu, vzal si záchrannou vestu a vlezl do Vltavy. Pomáhala mu jeho přítelkyně, která se vodáckému sportu také věnuje.
Peška muže, jenž vypadl z raftu, chytil a snažil se s ním ručkovat zpátky po laně ke břehu. Od této varianty však musel rychle upustit. "Nešlo to, jednou rukou jsem ho nemohl udržet. Pustil jsem se lana a chytil toho muže oběma rukama," řekl Peška.
Podle něj neriskoval. Věděl, že voda jej bude nadnášet a dostane je oba zpět ke břehu. Peška s mužem vylezl z Vltavy asi o 100 metrů níž, než do ní vstupoval. Tak silný byl proud pod Herbertovem. "Potom si muže převzali záchranáři. Asi byl trochu v šoku," řekl Peška. "Dlužno ale dodat, že z něj byl dost cítit alkohol," uvedl záchrance, jenž pochází z Českých Budějovic, ale nyní žije a pracuje v Lipně nad Vltavou.
Peška o sobě mluví jako o zkušeném vodákovi. Ví, jak se voda chová a co dokáže. Proto nechápe, že lidé v tuto chvíli, kdy z Lipna do Vltavy teče 130 krychlových metrů za sekundu, což je mnohonásobně víc než normálně, na řeku vstupují. "Jezdit v tuhle chvíli na raftu je neuvěřitelný risk," uvedl. A to se při tragické události pod Herbertovem také potvrdilo.