Článek
Nepochopitelný čin obžalovaného přitom neohrozil jen lidi nacházející se v bytě, ale i obyvatele celého domu.
„Byt běžně obývají tři dospělé osoby a čtyři nezletilé děti. V době útoku spaly v bytě dva dospělí a dvě děti. Štěstím bylo, že požár probudil jedno z nich, a to pláčem probudilo rodiče, jimž se podařilo požár uhasit. Nikdo nebyl naštěstí zraněn,“ uvedla policie krátce po činu.
„Jak vyplynulo z obžaloby státního zástupce Milana Vacka, prvotním úmyslem obžalovaného byla pomsta manželce, která v bytě žila s jejich dítětem a jejím dalším synem. Ti se však v bytě v inkriminovaný čas nenacházeli. Byli tam ale jiní čtyři lidé. Dva dospělí a dvě děti ve věku tří a jednoho roku.
Muže podezřelého z ubodání soka v hospodě v Praze obvinila policie z vraždy
„To, co je v obžalobě, je pravda. Ale nejsem žádný vrah, chtěl jsem jen poničit dveře. Byl jsem ale pod vlivem alkoholu. Moc toho lituju a chtěl bych se omluvit i celé rodině za to, co jsem spáchal,“ uvedl obžalovaný Jiří B. u soudu. Současně požádal o zařazení do věznice, kde by mohl pracovat, a souhlasil i s navrženou ústavní protialkoholní léčbou.
Hrozil sebevraždou
„Benzín pode dveřmi pronikl i do předsíně bytu. Musel si být vědom, že uzavřel jedinou možnou únikovou cestu z bytu,“ stálo v obžalobě. I podle vyjádření hasičů byli lidé v bytě skutečně ohroženi na životě. Právě přivolaní hasiči na místě brzy zjistili, že někdo požár založil úmyslně, a tak se začalo pátrat po pachateli. Policisté ho našli v jeho bydlišti, od místa činu vzdáleném asi půl kilometru.
„Musela být přivolána zásahová jednotka s vyjednavačem, protože byl ozbrojen dvěma noži a vyhrožoval sebevraždou,“ připomněla březnový zásah policejní mluvčí Iva Kormošová s tím, že po zadržení naměřili pachateli 2,6 promile alkoholu.
Musí se léčit
„Projednávali jsme velmi závažnou věc. Jen velkou náhodou se obžalovaný nestal vrahem malých dětí. Na druhou stranu obžalovaný uznal svou vinu a naštěstí jeho jednání skončilo ve stadiu pokusu. Není osobou bezúhonnou, nicméně se dosud jednalo o činy méně škodlivé. A přestupky, kterých se dopustil, se v podstatě váží k jeho požívání alkoholu,“ řekl státní zástupce a navrhl trest na spodní hranici trestní sazby, ale současně i protialkoholní léčbu.
S tím se ztotožnil i soud. „Zásadní je, že se obžalovaný tohoto jednání dopouštěl pod vlivem alkoholu, ten v něm vyvolává stavy, kdy je schopný páchat i takto závažné činy. Pokud bychom ho zařadili do věznice se zvýšenou ostrahou, nemůže podstoupit protialkoholní léčení,“ uvedl předseda senátu Miroslav Mjartan s tím, že výše trestu zohledňuje závažnost činu a následků, které mohl zapříčinit, ale i skutečnost, že soud věří, že je obžalovanému ještě možné věřit, když se podrobí protialkoholní léčbě.