Článek
Detektivové z Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK), konkrétně z oddělení zbraní a nebezpečných materiálů, získali v druhé polovině loňského roku informace k nelegálnímu prodeji útočných pušek.
Policisté na Slapech řešili nahlášenou střelbu, jejich auto skončilo při honičce na střeše
Podle nich do té doby neznámý muž nejen samopaly vz. 58 prodával, ale také opravoval již schválně znehodnocené střelné zbraně. „Následným prověřováním zjistili totožnost podezřelého, který ve své dobře vybavené dílně dlouhodobě reaktivoval dříve znehodnocené střelné zbraně do plně funkčního stavu tak, aby je mohl následně nabízet k prodeji,“ uvedl ve středu mluvčí policejního prezidia Jakub Vinčálek.
Vinčálek Novinkám řekl, že zatýkání probíhalo na území celé republiky. Kde muž zbraně opravoval, ale nesdělil.
V lednu tohoto roku bylo policisty zadrženo celkem pět osob včetně hlavního podezřelého. „Při domovních prohlídkách na různých místech v České republice se podařilo zajistit rozsáhlý arzenál nelegálně držených střelných zbraní,“ dodal Vinčálek.
Celkem šlo o 70 kusů zbraní - 44 krátkých střelných zbraní a 26 dlouhých. Mezi nimi i samočinné armádní zbraně, které jsou dle trestního zákoníku klasifikovány jako hromadně účinné. Jde o takové zbraně, které jsou schopny současně usmrtit více lidí.
K tomu policie ještě objevila tlumiče, přes 5800 kusů střeliva nebo 80 hlavních částí zbraní připravených k obnovení funkčnosti.
„Hlavní podezřelý byl obviněn z trestného činu nedovoleného ozbrojování podle § 279 odst. 4 b trestního zákoníku a v případě prokázání viny mu hrozí trest odnětí svobody v délce trvání od 2 do 8 let,“ upřesnil Vinčálek s tím, že o obvinění zbylých osob bude rozhodnuto po znaleckém zkoumání zajištěných zbraní.
Policisté dodávají, že jakékoliv nedovolené ozbrojování by měla veřejnost hlásit na policii.