Článek
„Moc mne mrzí, co se stalo. Vše, co jsem dělal, jsem dělal v dobré víře pro svou rodinu. Souhlasím se skutkem, jak jej popsal státní zástupce. Jen nesouhlasím s právní kvalifikací, protože jí nerozumím,“ uvedl ve čtvrtek ve své výpovědi před soudem Šípek.
Úniku plynu chtěl po navrtání potrubí zabránit, na únik upozornil po telefonu plynaře a podle svých slov vypnul v domě pojistky i hlavní jistič. S řemeslníkem ze sousedního domu se snažili i zatáhnout hlavní uzávěr plynu před domem. „Plyn ale unikal stále dál, i když už méně. Snažil jsem se dělat vše, co jsem mohl,“ podotkl Šípek.
Obdobně ve své výpovědi hovořila i manželka obžalovaného, která po upozornění Šípka a při zvuku syčícího plynu odešla z domu na dvůr a zahradu. Následoval příjezd koryčanských dobrovolných hasičů, možná kontrola jističů v domě, a především destruktivní ohlušující výbuch, který jednoho z dobrovolných hasičů zastihl ještě v objektu a další před domem, kde jednoho z nich na chodníku zavalila vnější stěna domu.
Končí vyšetřování výbuchu, při kterém zemřeli dva hasiči. Policie navrhla obžalobu
„Ti dobrovolní hasiči v domě při silném úniku plynu neměli co dělat. Měli spíše jen zajistit okolí a počkat do příjezdu profesionální jednotky hasičů a plynařů. Bohužel i nevhodně zaparkovali vůz přímo před domem, a nikoliv v bezpečné vzdálenosti od unikajícího plynu,“ sdělil Právu zdroj blízký prověřování události.
Při výbuchu zahynuli dva zasahující dobrovolní hasiči, další čtyři lidé včetně obžalovaného utrpěli zranění. Za obecné ohrožení z nedbalosti hrozí Šípkovi až osm let vězení.
Majitelkou rekonstruovaného domu byla Šípkova žena, manželé jej opravovali. Podle státního zástupce Jiřího Láníčka si Šípek při rekonstrukčních pracích počínal neopatrně a vrtačkou navrtal přívod plynového potrubí pod hlavním uzávěrem plynu. Podle obžaloby následně došlo masivnímu úniku plynu a jeho nashromáždění.
Přestože se Šípek podle žalobce snažil uzavřít hlavní uzávěr plynu a věc oznámil na havarijní linku plynařů, nastal v domě výbuch, který jej zničil.
„Byl tam vliv technické závady spočívající ve zvýšeném převodu odporu šroubového spoje přívodního vodiče fáze a svorky hlavního vypínače,“ sdělil na dotaz Práva Láníček.
Na otázku, zda k tomuto výboji došlo ve chvíli, kdy s pojistkami a hlavním vypínačem někdo při úniku plynu manipuloval, žalobce po skončení soudu řekl: „To nemohu potvrdit.“
Soud bude pokračovat výpověďmi svědků 20. dubna.