Hlavní obsah

Muž na Plzeňsku zbil průvodčího, který ho chtěl poslat do správného vlaku. Chytil ho úplný amok, líčil napadený u soudu

Na zlostné reakce od cestujících je 49letý vlakový průvodčí D. S. zvyklý. Po posledním incidentu na nádraží v Chlumčanech na Plzeňsku před dvěma lety ale skončil v nemocnici se zlomeninou pažní kosti a otřesem mozku.

Václav Rejtar u Okresního soudu Plzeň-jihVideo: Patrik Biskup, Novinky

Článek

Čtyřicetiletého útočníka Václava Rejtara ve středu potrestal Okresní soud Plzeň-jih ročním vězením s podmíněným odkladem na 30 měsíců. Zároveň mu uložil ochranné psychiatrické léčení s ohledem na diagnostikovanou paranoidní schizofrenii, která se u něj rozvinula kvůli nadměrnému užívání drog. Rozsudek je pravomocný.

Konflikt začal už ve vlaku, kam Rejtar nastoupil právě v Chlumčanech.

„Byl takový divný. Zdál se mi zmatený, divně se pohyboval. Tak jsem se ho zeptal, kam jede. Řekl, že do Klatov. Tak jsem ho upozornil, že sedí ve vlaku jedoucím na Plzeň a aby si přestoupil do vlaku, který stál na druhé koleji ve správném směru. Na to už reagoval tak, že mi strhl visačku z obleku,“ líčil průvodčí počátek incidentu.

Útočník napadl ve vlaku na Zlínsku cestující i průvodčího, hrozí mu tři roky

Krimi

Pak podle svých slov muže ještě doprovodil ven, kde následně kolegyni z druhého vlaku upozornil na podivné chování pasažéra.

„Zřejmě to slyšel a chytil ho úplný amok. Křičel na mě, šla z něho úplně hrůza. Rozběhl se proti mně a já jsem před ním chtěl utéci. Přitom jsem uklouzl a spadl na zadek. Dohnal mě a začal mi pěstmi mlátit do hlavy,“ popisoval průvodčí dramatické okamžiky. Na pomoc mu potom přiběhl strojvedoucí a útočník z místa utekl.

„Za téměř desetiletou praxi jsem zažil různé ataky ze strany cestujících. Několikrát se stalo, že například černý pasažér mě při vyloučení z přepravy kopl nebo na mě plivnul. S útokem takové intenzity jsem se setkal poprvé. Měl jsem opravdu velký strach,“ dodal průvodčí.

Hlas v hlavě

Státní zástupkyně Renata Havelková uvedla, že po vzájemné slovní roztržce se obžalovaný rozběhl proti poškozenému, který ve snaze vyhnout se konfliktu začal utíkat. „Cestou uklouzl a upadl na zem. Obžalovaný následně poškozeného ležícího na zemi napadl nejméně čtyřmi údery do horní poloviny těla a hlavy, načež z místa utekl a později byl zadržen policií,“ konstatovala státní zástupkyně.

Před soudem Rejtar vinu přiznal. „Byl jsem tehdy mimo. Hlas v hlavě, co mi říkal, že mám jet za nějakou dívkou, která ani neexistovala. S průvodčím jsme se nepohodli. Já jsem vybuchl a chtěl mu naznačit, že se mi to nelíbí. On pak začal utíkat. Nic jsem mu neudělal. Jak běžel, tak uklouznul a spadl na šutry. Potom jsem ho párkrát praštil, ale nijak ho tím nezranil,“ prohlásil Rejtar, u kterého policisté po zadržení zjistili, že je pod vlivem pervitinu a marihuany.

„Až potom jsem se od lékařů dozvěděl, že trpím schizofrenií, a dostal jsem invaliditu třetího stupně,“ uzavřel obžalovaný muž.

Trest jen za výtržnost

Soud nakonec Rejtara potrestal jen za výtržnost. „Ze znaleckého posudku vyplynulo, že ke zranění poškozeného nedošlo v důsledku přímého fyzického napadení obžalovaným, ale následkem nešťastného pádu,“ vysvětlil samosoudce Jiří Žižka.

Psychiatrička Miroslava Synková, která pro Rejtara navrhla ambulantní ochranné léčení, před soudem upozornila, že chování člověka s touto poruchou osobnosti je nevyzpytatelné. „Ke spuštění agrese stačí nějaké napomenutí či pokárání,“ vysvětlila odbornice.

Policisté zasahovali ve vlaku na Kolín kvůli hlášenému útoku. Podezřelého odvezla záchranka

Krimi
Související témata:

Výběr článků

Načítám