Článek
Muže v polovině července zaujala reklama o výhodné investici. Vyplnil kontaktní formulář a o dva dny později mu zavolala žena s tím, že mu pomůže peníze zúročit. Hovořila o vysoké míře zhodnocení, konkrétní výši však nesdělila. Muž se řídil jejími pokyny, zaregistroval se a vložil počáteční investici 250 EUR (přibližně 6500 korun).
„Založil si krypto peněženku a postupně posílal peníze, které po něm žena požadovala. Uváděla, aby posílal co nejvíce peněz, protože budou výhodně zhodnoceny. Na konci října měl vložit do bitcoinmatu minimálně 200 tisíc korun, aby splnil peněžení limit a nepřišel o investici,“ uvedl mluvčí.
Muž ženu poslechl, ale potom se dozvěděl, že nestihl splnit požadovaný limit, který byl 50 tisíc dolarů. „Žena mu sdělila, že to vyřeší, ale naléhala na něj, ať pošle dalších 20 tisíc dolarů. To už muž odmítl a událost přišel oznámit na policii,“ konstatoval Hejtman.
Policisté se případem zabývají pro podezření spáchání přečinu podvodu, za který pachateli hrozí trest odnětí svobody na jeden rok až pět let.
„Apelujeme na občany, kteří se rozhodnou zhodnotit své úspory, aby se o rady obraceli na důvěryhodné finanční subjekty. Velice ostražití by měli být před lákavými reklamami neznámých společností,“ doplnil policejní mluvčí.
Muž z Přerovska kvůli falešnému videu s Andrejem Babišem přišel o téměř půl milionu
Útoků přibylo
Česká bankovní asociace (ČBA) letos zaznamenala zvýšený počet kybernetických útoků zaměřených na klienty bank, konkrétně eviduje 65,8 tisíce napadených lidí, což je ve srovnání s loňskem o třetinu více.
Dobrou zprávou je aspoň to, že se snižuje škoda způsobená jednomu člověku. Letos dosahuje 16 170 korun, loni to bylo 20 741 Kč.
Tento pozitivní vývoj přičítá ČBA zejména zvýšené edukaci veřejnosti o rizicích a kybernetických podvodech. „Banky dlouhodobě investují do ochrany svých klientů a do prevence odhalování podvodů. Umělá inteligence se stává stále důležitějším nástrojem, který nám pomáhá rychle a efektivně identifikovat hrozby a minimalizovat jejich dopady,“ prohlásil prezident asociace Jan Juchelka.
Zdůraznil však, že umělou inteligenci (AI) stále častěji zneužívají také kyberšmejdi, kteří ji využívají k vytváření stále sofistikovanějších podvodů. Novinky například v minulosti opakovaně varovaly před deepfaky, tedy podvodnými videi vytvořenými AI, která lákají z důvěřivců peníze.
Podvodníci si hrají na novináře
Uživatelé by se měli mít na pozoru před různými investičními podvody, ve kterých útočníci zneužívají jméno zpravodajského serveru Novinky.cz. Na snadné výdělky lákají podvodníci zpravidla v souvislosti se známými osobnostmi. V posledních měsících se objevily například falešné články s prezidentem Petrem Pavlem či moderátorem Janem Krausem.
Jde nicméně o typický phishingový podvod, kdy se útočníci snaží pod vidinou snadného zisku z lidí vylákat peníze. Podvod je to ale poměrně propracovaný, všechny odkazy ve falešném článku vedou na další podvodný web.
Aby důvěřivce kyberzločinci co nejvíce zmátli, nechtějí po něm v některých případech vyplňovat okamžitě čísla kreditních karet ani odesílat žádné peníze. Vše začíná registrací na dané platformě, načež uživatele bude kontaktovat správce platformy. Teprve s jeho pomocí jsou pak z důvěřivců vylákány peníze. Nemusí ho přitom kontaktovat pouze e-mailem, ale klidně i telefonicky.
Poradíme, na co si dát pozor a jak nesednout podvodníkům na lep, a to v dříve uveřejněném článku.