Článek
Žena si ve vězení odpykávala trest za jinou trestnou činnost, když prý slovo dalo slovo a najednou začala svou spoluvězenkyni lstivě obluzovat historkami o svých známostech a možnostech právní pomoci. Oblafnutá žena pak měla přesvědčit svou sestru, aby ženě na její účet poslala celkem 180 tisíc korun.
Brněnské soudy to ohodnotily jako podvod a ženu potrestaly dalšími dvěma roky vězení s tím, že má také celou částku vrátit. Marně se bránila, že se se spoluvězenkyní znaly už z minulosti a že na peníze měla nárok z předchozí obchodní dohody. Navíc prý ve věznici potratila a byla traumatizovaná, pod prášky a bylo nemyslitelné, aby v takovém stavu zvládla zkonstruovat podvod.
ÚS: Je potřeba to zhodnotit
Verdikt potvrdil i Nejvyšší soud, odsouzená se ale nevzdala a podala stížnost k Ústavnímu soudu. Do ní napsala, že soudy se nezabývaly její příčetností a nevyžádaly si ani lékařskou zprávu z vězení.
Senát Ústavního soudu se soudcem zpravodajem Zdeňkem Kühnem nakonec přesvědčila. Ústavní soud neví, zda se samovolný potrat ve věznici skutečně stal. Jde však o závažné tvrzení, které, pokud by se ukázalo být pravdivým, mohlo stěžovatelku silně ovlivnit. Těmto tvrzením se doposavad trestní soudy zcela vyhnuly,“ napsali soudci do verdiktu, který v těchto dnech zveřejnili v soudní databázi.
Případ se nyní vrací zpět k brněnskému krajskému soudu, který se musí s námitkou o ženině špatném psychickém stavu vypořádat.