Článek
Soudní jednání trvalo jen několik minut. Soudkyně Natálie Tognerová se rozhodla vyhovět dohodě, kterou obžalovaný uzavřel se státním zástupcem, a mladému muži tak za podporu a propagaci terorismu vyměřila trest tři roky vězení s podmíněným odkladem na pět let. „Pro takové rozhodnutí byly splněny všechny podmínky,“ řekla soudkyně Natálie Tognerová. Rozsudek je pravomocný.
Dominik Mareček na sociálních sítích, zejména na Instagramu, loni zveřejnil celou řadu příspěvků. Začal s tím 8. listopadu, den po brutálním útoku na Izrael, a skončil až 26. listopadu, kdy se o něj začala zajímat policie. Většinou šlo o videa, která zobrazovala raketové útoky na izraelské cíle, ve kterých bylo slyšet mimo jiné oslavné volání Alláhu akbar . Sdílením tak vyjadřoval podporu těmto útokům.
Jedno video dokonce v listopadu sám natočil a s vojenskou helmou v ruce v něm vyzýval k džihádu „Je to bitva proti bezvěrectví. Je to bitva, která dělá muže,“ řekl mimo jiné.
U soudu si sypal popel na hlavu. „Je mi to líto a opravdu mne to strašně mrzí,“ řekl Mareček. Dodal, že příspěvky sdílel z vlastní nerozvážnosti. „Neřadím se k lidem, mezi které jsem se svým jednáním zařadil. Opravdu mě to mrzí,“ řekl. Na otázku, zda se muž hlásí k nějakému náboženství, u soudu nikdo neodpověděl.
K raketovému útoku Hamásu na Izrael došlo 7. října 2024, zemřelo při něm 1139 lidí, z toho 695 civilistů včetně 36 dětí. Více než 250 lidí bylo uneseno do Pásma Gazy jako rukojmí. Izraelská vláda vyhlásila výjimečný stav a došlo tak k eskalaci letitého konfliktu, který přerostl ve válku Izraele s Hamásem.