Článek
„Soud muži vyměřil osm let odnětí svobody, zařazen byl do věznice s ostrahou. Dostal také zákaz činnosti v oboru na dobu 10 let. Bylo rozhodnuto rovněž o zabrání náhradní hodnoty za výtěžek z trestné činnosti, a to majetku v hodnotě asi 160 milionů korun,“ uvedl mluvčí soudu Igor Krajdl s tím, že jde o 660 nemovitostí na Slovensku a devět nemovitostí v České republice. „Většinou jde o pozemky,“ řekl Krajdl.
Verdikt, který soud vynesl před několika dny, není pravomocný, odsouzený se proti němu odvolal.
Fígl, jak připravit finanční úřad, zdravotní pojišťovny a správu sociálního zabezpečení o peníze na odvodech za zaměstnance, vycházel slovenskému podnikateli Martinu Pribolovi téměř deset let. Na lavici obžalovaných spolu s ním usedly i jeho dvě firmy CZ Bastav a VL-Tech, ve kterých působil jako jediný společník a jednatel. Obě firmy již zkrachovaly.
Policie si došla do Penamu pro sto milionů z nevrácené dotace. Zabavila pozemky
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_m1_A/kO1SI6eo54DQTfOUZxyvK/2dba/penam-toast-chleba-chleb-linka-pekarna-dotace.jpeg?fl=cro,0,89,1800,1012%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Místo mzdy cestovní náhrady. Bez zdanění
„Při výpočtu a výplatě mezd zaměstnancům obou společností neoprávněně vykazoval a vyplácel cestovní náhrady za fiktivní, neuskutečněné pracovní cesty z obce Tisovec na Slovensku. Přitom na Slovensku nikdy neexistovala žádná provozovna, všechny práce byly vykonávány v revíru OKD,“ píše se v obžalobě, kterou trestní senát ostravského soudu potvrdil v celém rozsahu.
Jak upřesnil státní zástupce Rostislav Bajger, který kauzu dozoruje, firmy využívaly toho, že z cestovních náhrad, které kromě úhrady nákladů na cestování zahrnují i stravné, samozřejmě firmy ani zaměstnanci neodvádějí daně ani pojistné.
Zaměstnanci o této formě výplaty věděli, nebo přinejmenším museli vědět z výplatních pásek, ale na tento způsob odměňování přistoupili. „V podstatě jim to bylo jedno. Dostali peníze, které jim byly slíbeny, akorát to bylo vypláceno formou cestovních náhrad. Takže byli spokojeni,“ dodal Bajger.
Obžalovaný muž se hájil tím, že o pracovní cesty z jeho pohledu šlo. Vyšetřovatelům tvrdil, že firmám za celou dobu nikdo nic nevytkl, takže takový systém považoval za legální.
„Vyšetřování bylo naprosto účelové, bylo vedeno jedním směrem. Záměrem vyšetřovatele bylo mne poškodit,“ hájil se Pribola u soudu. Zároveň naznačil, že česká policie v jeho případě pracovala na zakázku, a označil se za oběť „vlivných finančních skupin“, aniž by tento svůj argument nějak obhájil. Řekl pouze, že problémy se soudy měl i na Slovensku, ale podařilo se mu vždy vyhrát.
Obžaloba, kterou se soud zabýval, pokrývá aktivity Pribolových agentur od roku 2010 do roku 2018. „V podstatě se za tu dobu bavíme o tisících zaměstnanců,“ řekl státní zástupce. Škoda způsobená českému státu na dani z příjmů fyzických osob je vyčíslena na téměř 89 milionů korun, zdravotní pojišťovny podle obžaloby přišly na pojistném o více než 63 milionů a největší škoda je vyčíslena na pojistném na sociální zabezpečení, a to na 146 milionů korun. Dohromady tedy 298 milionů korun.
Pribola byl odsouzen pro z trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Proti rozsudku si podal odvolání, kterým se bude muset zabývat Vrchní soud v Olomouci.