Článek
Lékaři museli předčasně ukončit ochrannou léčbu 17 odsouzených, z nichž většina byla od společnosti izolována v ústavech. Teď jsou kvůli pochybení soudce plzeňského okresního soudu předčasně na svobodě.
Kromě prověření vybraných soudů chce ministerstvo spravedlnosti také vytvořit skupinu, která se bude zabývat problematikou duševně nemocných osob a jejich ochranného léčení. Zastoupena by tam měla být ministerstva spravedlnosti, zdravotnictví, kancelář ombudsmana a ministr pro lidská práva.
Ochranné léčení se ukládá podle povahy nemoci a léčebných možností jako ústavní nebo ambulantní. Soudy o ambulantní péči nebo umístění pachatele do zdravotnického ústavu většinou rozhodují na základě znaleckého posudku o duševním stavu obviněného.
Hlavními cíli ochranného léčení je léčení duševní poruchy, kterou pachatel trpí a na jejímž základě spáchal trestný čin. Dále pak izolace společensky nebezpečného pachatele trestného činu, prevence opakování trestného činu v důsledku duševní poruchy nebo resocializace a zařazení pacienta do běžného života.