Hlavní obsah

Milost řidič Smetana nedostal, musí nastoupit do vězení

Olomouc

Bývalý řidič MHD v Olomouci Roman Smetana odsouzený za pokreslení předvolebních plakátů od prezidenta Václava Klause milost nedostal. Lídrům hnutí Nezávislí, kteří o ni požádali, prezident vzkázal, že pro ni nevidí důvod. Smetana tak bude muset definitivně znovu nastoupit do vězení, které před časem opustil kvůli stížnosti ministra spravedlnosti pro porušení zákona. Nejvyšší soud již totiž před časem zamítl.

Foto: Miloslav Hradil, Právo

Po propuštění z olomoucké vazební věznice se Roman Smetana ocitl v zajetí zástupců médií.

Článek

Termín nástupu však olomoucký okresní soud ještě neurčil. Smetana do vězení odmítá dobrovolně nastoupit. "Pan prezident po pečlivém zvážení neshledal dostateční důvody k udělení milosti," uvedl prezidentův kancléř Jiří Weigl.

Členové hnutí Nezávislí o milost prezidenta požádali na konci srpna, kdy Nejvyšší soud o zamítnutí stížnosti ministra rozhodl. V otevřeném dopise poukázali na to, že hodnota svobody projevu nemůže být nikdy nižší než hodnota několika tisíc korun za tisk předvolebních plakátů. Rozhodnutí prezidenta dnes zástupci hnutí vzali na vědomí, s jeho postojem však nesouhlasí.

O milost pro Smetanu v minulosti již požádal místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. I tehdy prezident žádost zamítl, podle Hradu není Smetana ani jeho blízcí v tíživé sociální situaci. Smetana si tak bude muset odpykat za mřížemi zbývajících 67 dní. Olomoucký soud o termínu nástupu ještě nerozhodl.

Smetana do vězení dobrovolně nenastoupí

"Spis jsme dostali zpátky z Nejvyššího soudu v pondělí. Nyní rozesíláme jeho usnesení, poté bude pan odsouzený vyzván k nástupu. Termín však zatím není určen," řekl předseda olomouckého okresního soudu Michal Jelínek. Dá se však předpokládat, že Smetana se nástupu bude znovu vyhýbat.

"Jedno je zcela jisté, do vězení dobrovolně nenastoupím a to ze stále stejných důvodů, které jsem opakovaně uváděl již dříve. Zvažuji také možnost akce Praha II.," vzkázal před časem prostřednictvím SMS Smetana.

Kvůli tomu, že se vězení vyhýbal již dříve, hrozí mu navíc další potrestání. Státní zástupce na něj totiž podal obžalobu za maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Dosud se neprojednávala. Soudce, který má případ na starosti, totiž rovněž čekal na vrácení spisu z Nejvyššího soudu.

Bývalý řidič olomouckého dopravního podniku pokreslil na protest proti politickým elitám nejméně 30 reklam na autobusech, jež si před volbami v roce 2010 zaplatily politické strany.

Stížnost ministra nepomohla

Tvrdil, že pomalováním reklam chtěl vyjádřit své znechucení z politické scény a korupčních kauz. Nejvíc pokreslených polepů patřilo občanským demokratům, kteří se u soudu domáhali toho, aby řidič uhradil škodu 15 667 Kč. Okresní soud v Olomouci Smetanovi uložil, aby škodu zaplatil, což také udělal. Měl ale navíc odpracovat 100 hodin obecně prospěšných prací, což odmítl.

Soudkyně Markéta Langerová, manželka politika ODS Ivana Langera, mu proto trest změnila na 100 dní vězení. Do věznice měl třicetiletý Smetana nastoupit na konci března. Policii se nakonec vydal sám až po měsíci při odborářské demonstraci v Praze.

Brány olomoucké věznice měl Smetana původně opustit 30. července. Tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ale v květnu podal stížnost pro porušení zákona a Nejvyšší soud Smetanovi trest přerušil. Na svobodu se tak Smetana dostal již 24. května.

Související témata:

Výběr článků

Načítám