Článek
Posledního z obžalovaných Miroslava Klösela navrhl pro nedostatek důkazů zprostit obžaloby. Obchodníkům se smrtí přitom původně hrozilo až doživotí za obecné ohrožení.
„Obžalovaní byli dychtiví peněz a byli ochotni riskovat zdraví a životy svých zákazníků. U většiny z nich, až na Michala Klösela, který se doznal, je absence jakékoliv pokory, je zde zatloukání, arogance, obžalovaní zůstávají lhostejní k poškozeným,“ uvedl v závěrečné řeči Zemek.
Na otravu smrtící směsí zemřelo od září do prosince 2012 38 lidí a dalších mnoho desítek utrpělo vážná poškození tělesných orgánů. Přes deset osob pak zemřelo po roce 2012.
Sedm obžalovaných mužů z Moravskoslezského kraje patří do skupiny 31 osob, které se pohybovaly v metanolovém řetězci, na jehož vrcholku stojí podle obžaloby podnikatel Tomáš Křepela, jeho zaměstnanec Rudolf Fian a hlavní distributor smrtící směsi Jiří Vacula. Dva prvně jmenované poslal již v květnu 2014 senát Krajského soudu ve Zlíně na doživotí za mříže. Vaculovi tehdy uložil patnáctiletý nepodmíněný trest. Martin Jirout dostal u květnového soudu šestnáct let.
Začalo další hlavní líčení
Právě Jirout měl ale největší podíl na otravách lidí na severní Moravě. Podle původní obžaloby prodal 2300 litrů závadného alkoholu bratrům Klöselovým z Přerovska, kteří jej dále distribuovali do nižších článků.
Kromě těchto dvou ve středu soud začal hlavní líčení proti Martinu Posládkovi, Martinu Svobodovi, Václavu Zlámalovi, Petru Čaganovi a Bohumilu Malátkovi.
Při distribuci 2300 litrů smrtící směsi zemřelo na severní Moravě, především v Havířově, pět lidí, na Přerovsku pak další tři, jeden muž skonal po požití lihoviny vyrobené ze smrtící směsi v Brně, a to poté, co ji měl podle obžaloby dodat do moravské metropole Čagan. Řada konzumentů však utrpěla vážné zdravotní problémy, mimo jiné úplnou či částečnou slepotu.