Článek
Vyplývá to z plného znění Dbalého deníku, který má Právo k dispozici a se kterým také pracuje policie při vyšetřování problematického hospodaření nemocnice.
Z účetního byznysu každopádně kromě ředitele profitovala ve velkém také hlavní účetní a auditorka Homolky Emilie Bialešová, jejíž firma zakázku v roce 2008 získala, a jejíž podpis tak byl podle všeho od té doby jak pod vystavovanými fakturami za vedení účetnictví, tak pod příkazy k jejich proplacení ze strany Homolky. Ostatně současný ředitel nemocnice Ivan Oliva to už dříve označil za ukázkový střet zájmů.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Příslušnou smlouvu s Bialešovou o outsourcingu účetních služeb, o kterou se podle informací Práva intenzivně zajímá protikoručpní policie, podepsal Dbalý podle svých detailních záznamů 4. srpna 2008 a poznamenal si k tomu následující: „Otevřeno šampaňské. Celý projekt by mi měl zajistit potenciální pravidelný měsíční příjem cca 250K po dobu pěti let. Dokončení prvního konstruktivního projektu.“
Hry musíme hrát
Bialešovou se ve čtvrtek Právu telefonicky kontaktovat nepodařilo a na dotazy zaslané e-mailem nereagovala. Podle zápisků v ředitelském deníku každopádně měla v souvislosti s externím účetnictvím inkasovat každý měsíc do vlastní kapsy mnohem více než sám Dbalý. Vyplývá to mimo jiné z poznámek o jednom z mnoha konfliktů, které ředitel s touto šedou eminencí Homolky zejména ve druhé polovině svého působení měl.
„Koupil jsem si za velké peníze službu, která nefunguje, vy...a ses na to, protože tvoje jediná motivace byla fakturovat měsíčně 3M, přebíráme vše se skupinou kvalitních ekonomů, hru s tebou ale musíme hrát dál,“ parafrázoval si Dbalý do svého deníku 3. března 2011 sdělení Bialešové (písmenem M označoval Dbalý milióny, K představuje tisíce).
A „hry“ spolu právě tito dva zjevně hráli dlouhodobě. Bialešová podle pravidelných záznamů v deníku začala spolupracovat s Dbalým na začátku roku 2007 a už po několika týdnech jejich vzájemná důvěra rostla.
„Zahájena secure spolupráce,“ poznamenal si v únoru 2007 start „zabezpečené“ kooperace. S důvěrou každopádně rostl i vliv Bialešové, a to tak, že to podle všeho začala být ona, kdo měl mít v souvislosti se zákulisními projekty Homolky hlavní slovo a koho se Dbalý začal dokonce obávat.
„Už to začíná zavánět mobbingem z její strany a začínám z ní mít strach,“ napsal si např. Dbalý do deníku 5. ledna 2009. Jindy si zase svému deníku postěžoval, že s ním Bialešová jedná jako s nesvéprávným. I tak ale spolupráce dále pokračovala, i když se značnou dávkou podezřívavosti.
„Dle včerejší dohody po ní budu chtít jen výsledky a nebudeme ztrácet čas diskusemi o cestě. Trochu nebezpečné, ale nezbytné. Její slova – chcete být bohatí, tak to nechte na mně,“ zní zápis Dbalého z 20. ledna téhož roku.
Zasahovali ve firmě, dosud ale nestíhají
Během roku 2010 už ale Dbalý po dohodě s lidmi okolo kontroverzního lobbisty Ivo Rittiga, který celou dobu Dbalého ředitelování tahal v zákulisí Homolky za nitky, podle svého deníku začal Bialešovou postupně od důležitých rozhodování odstavovat. Vše mělo vyvrcholit právě výše zmíněným zápisem z března 2011 o příliš drahé službě, který si Dbalý označil titulkem „Bia (právě tak Dbalý Bialešovou ve svém deníku nazýval) dostává definitivní ránu.“
Dbalý čelí od loňského jara spolu se svým tehdejším náměstkem Michalem Toběrným a dalšími dvěma lidmi obvinění kvůli zakázkám na nákup gamma nože a digitalizaci chorobopisů.
Policie při tehdejším zatýkání prohledávala i sídlo firmy Bialešové, tu ale z ničeho doposud neobvinila. Podle důvěryhodných informací Práva blízkých vyšetřování je ale její role v celém hospodaření Homolky i nadále středem pozornosti protikorupčních detektivů.