Článek
Do počtu březnových výjezdů ale není započítána činnost hasičů související se současnou epidemií koronaviru, jako je distribuce materiálu nebo repatriace Čechů ze zahraničí. Náročnost situace pro hasiče spočívá především v tom, že trvá nepřetržitě již téměř měsíc.
Uherský Brod nechce do karantény, hasiči dezinfikovali panelové domy
K nehodám a požárům vyjížděli hasiči letos v březnu v 8508 případech. „V porovnání s loňským březnem je to o něco méně, ale vzhledem k tomu, že se život v naší zemi z větší části zastavil, to zase o tolik méně není,” zhodnotila situaci s ohledem na platné omezení pohybu osob Studená. Ve třetím měsíci loňského roku měli hasiči 8668 výjezdů.
Počet zásahů hasičů u dopravních nehod letos v březnu meziročně klesl ze 1458 na 1279. Naproti tomu požárů přibylo, a to ze 1738 na 1750. „Počet požárů je vyšší než dlouhodobý denní průměr,” potvrdila mluvčí hasičů. Více podle ní hořelo v domácnostech i v přírodě.
Hasičům pomáhá nouzový stav
Statistika zásahů za letošní březen nezahrnuje pomoc hasičského záchranného sboru při zvládání epidemie nového koronaviru. První tři případy nemoci COVID-19 byly v Česku zaznamenány 1. března a do dneška se koronavirem nakazilo přes 3800 lidí. Vláda proto vyhlásila stav nouze a mimo jiné omezila volný pohyb lidí.
Do domova zasaženého koronavirem na Vysočině nastoupili hasiči
Do boje s epidemií se zapojili vedle zdravotníků, policistů či vojáků i hasiči. Pomáhají rozvážet zdravotnický materiál, staví stany pro vyšetření potenciálně nakažených nebo se podílejí na repatriaci Čechů, kteří uvízli v zahraničí.
„V této náročné situaci nám všem výrazně pomáhá vyhlášený nouzový stav, díky kterému můžeme mnohem rychleji a operativněji doplňovat potřebné vybavení a materiál, a současně dokážeme efektivněji pomáhat všude, kde je to potřeba, bez zdlouhavé byrokracie,” uvedla Studená.
Zároveň poděkovala všem občanům, kteří hasičům při plnění jejich úkolů pomáhají, například nabídkou potravin.