Článek
Tušla přišlo podpořit několik desítek lidí, většina zůstala na chodbě kvůli omezené kapacitě jednací síně, kam se navíc rozdávaly vstupenky.
Situace se vyostřila krátce před 10:00, kdy se začali lidé prát s justiční stráží. Předcházela tomu postupná eskalace agresivity lidí, kteří nejdřív skandovali na chodbě „hanba“, když soudkyně zakázala pořizování videozáznamů uvnitř síně a postupně vykázala dva lidi.
Podporovatelé obžalovaných na chodbě soudu dále skandovali například „soud je firma“ a na adresu soudkyně Jany Humeni, která kauzu projednává, pokřikovali „ztotožnit soudkyni“.
Podle reportéra Novinek, který sleduje dění na místě, následovalo rovněž slovní napadání ženy na chodbě, načež stráž pohrozila všem vykázáním, pokud se nebudou chovat slušně.
Veřejnost podle všeho neposlechla a justiční stráž musela zakročit, následovala strkanice. Nakonec přišel na řadu zákrok těžkooděnců.
Kromě Tušla čelí obžalobě Tomáš Čermák a Zdeněk Masár, kteří jsou podezřelí z výtržnictví kvůli obtěžování evolučního biologa Jaroslava Flegra.
Při posledním jednání na počátku června přišly obžalované podpořit také desítky příznivců. Před jednací síní skandovali, zpívali českou hymnu a kritizovali média. Dožadovali se také větší jednací síně. Kvůli podezření z neuposlechnutí výzvy úřední osoby policie zajistila jednoho člověka.
Hysterický tyjátr na soudu s Tušlem v Praze. Peterková sebou házela o zem
Obžaloba tvrdí, že Tušl se mezi listopadem 2021 a lednem 2022 snažil s Kubkem vynutit kontakt. Čekal na něj před domem, ale také před jeho pracovištěm, podle vyšetřovatelů mu například volal i do ordinace.
Ve druhém bodě obžaloby jsou kromě Tušla viněni i Čermák a Masár. Podle státní zástupkyně ve druhé polovině listopadu 2021, tentokrát před domem Flegra, pouštěli sirénu a Flegra vyzývali, aby „jménem zákona upustil od protiprávního jednání“. Motivem bylo podle žalobkyně Flegra dehonestovat v očích veřejnosti.
Tušla soudu přivedla eskorta z vězení, kde si v současnosti odpykává trest patnácti měsíců, který mu v březnu soud potvrdil za vyhrožování zabitím pražskému strážníkovi a za vydírání ženy, která na facebookové skupině archivovala a rozkrývala dezinformace, které Tušl šířil.
Pobyt za mřížemi čeká v jiné kauze rovněž Čermáka, kterého před týdnem ve středu poslal soud pravomocně na pět a půl roku do ve vězení za podporu a propagaci terorismu. Čermák během pandemie na videu vyzýval k útokům na politiky či k vypálení Senátu.
Žalobkyně při středečním jednání navrhla Tušlovi navýšení trestu na 21 měsíců vězení a u Čermáka již další trest vzhledem k předchozímu verdiktu nežádala.