Článek
Počátek sporu se datuje do února 2022, kdy tehdy desetiměsíční děvčátko muselo v době koronavirových opatření podstoupit operaci v celkové anestezii. Matka s ní nemohla být celou dobu a rozhodla se kvůli tomu nemocnici zažalovat. Žalobu podala i za svou dceru.
Liberecký krajský soud ale takový postup zatrhl s tím, že pokud by žaloba nebyla úspěšná, mohla by se stát, že by dívenka musela platit náklady soudního řízení. „Sjednocení praxe nemocnic ohledně přítomnosti rodičů u nezletilých při uvádění do anestezie je možné dosáhnout i v řízení vedeném matkou,“ řekl soud matce.
Ta se kvůli tomu obrátila na Ústavní soud, u senátu se soudcem zpravodajem Zdeňkem Kühnem ale nepochodila. Soudci jí vzkázali, že sice může ve sporu uspět, ovšem možná je i varianta prohry.
ÚS: Spor může vést rodič
„Krajský soud dovodil, že dítěti hrozí v souvislosti s vedením soudního sporu dopady do jeho majetkové sféry a Ústavní soud se s tímto posouzením ztotožnil. V tomto případě mohou patřit mezi účelně vynaložené náklady i náklady na právní zastoupení žalované nemocnice,“ konstatoval Kühn.
„Obecně jsou to především zákonní zástupci dítěte, kteří za něj nesou finanční odpovědnost. Veškeré vzniklé náklady se za nezletilou v tomto případě zavázali hradit její rodiče. Do pravomocného skončení věci ale mohou nastat události, které nezletilou vystaví riziku hradit vysoké náklady řízení. Takovou změnou jsou například rozpory mezi rodiči či zásadní změna jejich majetkových poměrů,“ připomenuli ústavní soudci.
„Krajský soud plně ochránil ústavní princip ochrany nejlepšího zájmu dítěte, kterým je jednak zajištění bezdlužnosti dítěte, jednak nezatahování dětí do žalob, které mohou se stejným úspěchem vést jejich rodiče,“ zakončil Kühn.