Hlavní obsah

Matka týraných chlapců z Kuřimi z vězení zatím nepůjde

Opava
Aktualizováno

Okresní soud v Opavě ve čtvrtek odročil na neurčito rozhodnutí o podmíněném propuštění Kláry Mauerové z vězení. Žena si odpykává devět let za týrání svých dvou synů. Soud ještě nechá vypracovat znalecký posudek psychologa a vyžádal si zprávu probační služby, která má prověřit, zda má odsouzená například zajištěno bydlení a práci.

Foto: Petr Sznapka, ČTK

Klára Mauerová (vlevo) přichází 11. července do jednací síně Okresního soudu v Opavě.

Článek

Mauerová, která má za sebou dvě třetiny trestu, se soudního jednání účastnila. "Cítím potřebu jít domů. Nebylo to tak vždycky, v průběhu trestu jsem si prošla různými stavy," řekla u soudu.

Uvedla, že i s pomocí psychologa pracuje na sobě i na nápravě toho, co způsobila. "Uvědomila jsem si svoje slabiny, které jsem si předtím nepřipouštěla," řekla Mauerová. Snaží se prý pochopit, proč se zamotala do toho, do čeho se zamotala, chtěla by to smazat, přála by si, aby se to nikdy nestalo.

Matka se s dětmi stýká

Za své slabiny, které ji přivedly do vězení, označila přehnanou důvěřivost, neověřování informací nebo velkou nevyzrálost. V jednom z vyjádření, které se ve čtvrtek u soudu četly, její rodiče uvedli, že se stala obětí cílené manipulace.

Se svými syny se nyní žena pravidelně stýká. Podle vyjádření odborníků, která u soudu zazněla, mají na chlapce setkání s matkou kladný vliv. Děti vůči matce neprojevují nepřátelství ani nezájem. Mauerová řekla, že je domluvená s psychology dětí i se svými rodiči, u nichž děti žijí, že budou dál pomalu navazovat vztahy. Podle zástupce věznice je její chování ve vězení bezproblémové. Nikdy nebyla kázeňsky trestána, zato dostala řadu odměn.

Barbora Škrlová je na svobodě

Kromě ní byla v roce 2008 odsouzena za brutální týrání dvou hochů také jejich teta, a to k deseti letům vězení. Na pět let byla za podíl na týrání dětí odsouzena Barbora Škrlová, která žila s chlapci a jejich matkou a vydávala se za dívku Aničku. Po odhalení případu uprchla do Norska, kde se vydávala za chlapce Adama.

Podle některých úvah byla ikonou sekty, kterou si založil její otec Josef Škrla. Škrlovou soud loni v únoru podmínečně propustil, zkušební dobu jí stanovil na sedm let. V kuřimské kauze dostali tresty i další lidé: sedm let vězení Hana Bašová a Jan Škrla a pět let Jan Turek. Josefa Škrlu se vypátrat nepodařilo.

Motiv týrání není zcela jasný

Skupina šesti lidí týrala chlapce od léta 2006 do května 2007 v Brně, Kuřimi a na chatě ve Veverské Bítýšce. Zavírali děti do klecí, bili je, řezali, topili a pálili cigaretovými nedopalky. Cílem bylo vytvořit z hochů lidi se zlomenou vůlí, připravené na slovo poslechnout jakékoli rozkazy. Motivy týrání se ale nepodařilo uspokojivě vysvětlit.

Podle znalců budou mít chlapci psychické potíže celý život. Chlapce, kterým je nyní 13 a 15 let, svěřil soud letos v dubnu do pěstounské péče jejich babičky a dědečka, rodičů jejich matky, u nichž dosud žili. Než se k nim dostali, byli v péči svého otce. Předtím, po odhalení týrání v květnu 2007, žili v azylovém zařízení pro děti. Jejich babička před časem novinářům řekla, že se chlapcům daří dobře. Matku ve vězení navštěvují, jejich vztah babička nazvala křehkým.

Související články

Výběr článků

Načítám