Hlavní obsah

MAPA: Přibylo znásilnění, ubylo vražd. Podívejte se, jaká je kriminalita ve vašem kraji

4:40
4:40

Poslechněte si tento článek

V Česku přibývá případů znásilnění, které policie řeší. Loni zaznamenala 1067 těchto trestných činů, v roce 2023 šlo o 917 případů a v roce 2022 jich bylo 880. Jde tedy o znatelný nárůst, který však může být dán i větší připraveností obětí takové činy nahlásit. Tato a další zajímavá čísla z policejní statistiky Novinky shrnuly v následujících grafech.

Článek

Celkový počet trestných činů klesá, loni jich bylo o 4,5 procenta méně než v roce předloňském, konkrétně šlo o pokles z 181 417 případů na 173 322, ubylo tedy 8095 případů. Policie objasnila téměř 55 procent zločinů a přečinů.

Vývoj počtu trestných činů za posledních 13 let ukazuje následující graf, je z něj vidět setrvalý pokles. Extrém tvoří roky 2020 a 2021, kdy byla čísla nejnižší, jednalo se ale o dobu poznamenanou pandemií koronaviru, a tedy i omezeními pohybu.

Vražd meziročně ubylo ze 159 na 151.Pachatelé dokončili 69 z nich, o zbytek vražd se pokusili nebo je připravovali. Motivem převážné většiny těchto trestných činů byly osobní vztahy.

Značný pokles je také u krádeží vloupáním, které se snížily ze 30 986 na 29 094. Naopak je patrný růst počtu znásilnění, z 917 na 1067.

„Zvyšující se počty znásilnění pravděpodobně souvisí s vyšší mírou odhodlání obětí této trestné činnosti oznamovat ji policii. Jinými slovy jedno z vysvětlení je vyšší důvěra v objektivní vyšetření útoku,“ uvedl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Muž z Liberecka dostal za týrání a znásilňování 10,5 roku vězení. Kuplířka o dva roky méně

Krimi

Ze statistiky je patrný také jistý pokles objasněnosti. V roce 2022 byla 59 procent, o rok později 57,8 a loni 54,4 procenta, podle Moravčíka je však nutné brát data s rezervou.

„Spousta případů se vyšetřuje více měsíců. Tím, že jsme na začátku roku, tak v kategorii objasněných trestných činů nebudou zajisté ty z prosince či z listopadu, tím pádem je ta míra nižší,“ popsal.

„Pokud se na statistiky podíváme v červnu, tak se bude míra blížit té z loňského roku, toto je každoroční zkušenost,“ uvedl Moravčík.

Graf v úvodu článku ukazuje, jak jsou jednotlivé trestné činy rozvrstvené po republice. Například vražd je nejvíce ve Středočeském kraji. Zdá se to být logické, protože tam žije nejvíce obyvatel, třeba Ústecký kraj, který je na počet obyvatel až šestý, je ale co do počtu vražd a znásilnění na třetím místě.

Policejní statistika ukazuje i takové trestné činy, jako je poškození cizí věci - sprejerství. V něm s velkým náskokem a počtem 1693 případů jednoznačně vede hlavní město Praha, následuje Jihomoravský kraj (665) a Moravskoslezský (510).

Ze statistiky také vychází, že meziročně narostla násilná kriminalita. Zatímco v roce 2023 evidovali policisté 13 115 případů, loni jich bylo 13 708. 

Násilná zločinnost nenarostla podle policejního prezidenta Martina Vondráška kvůli přímým útokům na lidi, stoupl ale počet nebezpečného vyhrožování, nebezpečného pronásledování a vydírání.

„Mnohdy jsou tyto činy spojené i s útoky na sociálních sítích,“ uvedl Vondrášek. Pro policii je pak složité zjišťovat identitu pachatelů. Nové jsou podle šéfa policie výhrůžky ve školách.

Zabiju každý den jednoho z vás, vyhrožoval muž po telefonu policistům. Záhy si pro něj přišli

Krimi

Nepatrně klesla kyberkriminalita. Trestná činnost páchaná v kyberprostoru tvořila loni 10,7 procenta celkové registrované kriminality.

Policisté předpokládají, že za mírným poklesem stojí také zvýšená preventivní činnost a větší ostražitost možných obětí. Kriminalisté objasnili 15,4 procenta zločinů a přečinů na internetu.

Rodina z Prahy uvěřila investičnímu poradci s vizáží puberťáka. Minus pět milionů v hotovosti

Krimi

Výběr článků

Načítám