Článek
Majetek v hodnotě stovek milionů byl tak velkou vábničkou, že se Alena Řípová (62), vdova po úspěšném východočeském podnikateli a majiteli strojírenské firmy Karsit, rozhodla získat obnos pro sebe nelegální cestou. Alespoň tak to tvrdí obžaloba, která měla v úterý u Krajského soudu v Hradci Králové zaznít. Na podvodu se podle ní podílely čtyři ženy (44, 50, 59 a 62). Nejmladší a nestarší jsou navíc obžalovány i z pokusu zneužití pravomoci úřední osoby.
Popis podvodu je jako z detektivky. Obžalovaná nechala někdy v únoru 2020 vytvořit fiktivní závěť, v níž se označila za jedinou dědičku, a následně tuto falešnou listinu za pomoci tří spoluobžalovaných zlegalizovala. Když v listopadu téhož roku její o dvacet let starší manžel napsal vlastní rukou závěť, kde vyslovil přání rozdělit majetek mezi všechny zákonné dědice, tedy mezi manželku a jeho děti, rozhodla se ji zatajit. Její existenci pak zapírala i během dědického řízení poté, co muž v roce 2021 zemřel.
Průběh podvodu podle obžaloby
Aby se obžalovaná zmocnila veškerého majetku, nechala vytvořit fiktivní alografní závěť. Tedy listinu, která sice není napsaná vlastní rukou zůstavitele, ten ji však musí vlastnoručně podepsat a současně před dvěma svědky prohlásit, že zachycuje jeho vůli. V této závěti stálo, že jedinou dědičkou veškerého jeho majetku je obžalovaná.
Další obžalovaná, která měla pravomoc ověřovat pravost podpisů, dokument úředně ověřila. Potvrdila také, že před ní zůstavitel osobně podepsal záznam v ověřovací knize obce. Tento podpis v úřední knize ovšem není pravý.
Obžalovaná si sehnala také dvě svědkyně, které svým podpisem stvrdily, že závěť muž skutečně podepsal.
Poté byla falešná závěť doporučeně jménem údajného pisatele závěti poštou odeslána do notářské úschovy.
Na možný podvod podle policie upozornil jeden z potenciálních dědiců, který věděl i o jiné závěti, než byla ta v notářské úschově. Poté, co byla policií provedena domovní prohlídka v domě pozůstalé, nejen že se tato jiná závěť našla, ale objevena byla i třetí závěť z 25. listopadu 2020, o níž neměla obžalovaná ani tušení. A v ní zůstavitel za dědice označil pouze své děti.
„Těm se tak obžalovaná pokusila způsobit škodu ve výši nejméně 117,5 milionu korun,“ tvrdí obžaloba.
Soudce pohrozil zatykačem
V úterý sice bylo hlavní líčení zahájeno, ale vzápětí skončilo. Nedostavila se obžalovaná vdova Alena Řípová, která je podle obžaloby hlavní strůjkyní podvodu.
„Nesoudím týden, ale abych osmkrát nařídil hlavní líčení a ani jednou se neuskutečnilo, to jsem ještě nezažil. Naivně jsem se domníval, že dnes už proběhne. Chápu omluvy advokátů, s tím nemám problém. Nicméně nám do toho hází vidle obžalované. Postupně se omluvily kvůli lázním nebo vyšetřením. Včera odpoledne poslala paní obžalovaná Řípová dokonce neschopenku,“ uvedl emotivně předseda senátu Miroslav Vacek.
„V této neschopence se píše, že má rýmu, kašel a v noci se budí. Ovšem každý den má od 12 do 18 hodin vycházky. Takže může šest hodin denně vegetovat po městě, ale k soudu nemůže?“ ptal se soudce s tím, že jeho mez trpělivosti už přetekla.
„Soud proti takovým postupům není bezbranný. Pokud se bude toto chování opakovat, pak bez jakékoli zášti či předsudků dám příkaz k zatčení a bude se rozhodovat o vazbě,“ varoval předseda senátu s tím, že opět v pondělí zvažoval zrušení hlavního líčení.
„Ale řekl jsem si, že snad přijde k rozumu a přijde. Nestalo se,“ dodal soudce Vacek.
Další pokus o již standardní průběh hlavního líčení se uskuteční 6. února, naplánováno je také na další dny až do dubna. Nejstarší a nejmladší ženě přitom hrozí trest odnětí svobody na pět až dvanáct let, dvěma zbývajícím na pět až deset let.