Článek
„Soud má za to, že adekvátní částkou je 40 tisíc korun,“ uvedla soudkyně-zpravodajka Zdeňka Winklerová. Podle ní byla Zadehova manželka obětí trestního řízení manžela. „Nezapříčinila žádné důvody, aby bylo zasaženo do jejích práv,“ podotkla Winklerová.
Manželé Zadehovi podali žalobu na stát kvůli odškodnému za morální újmu způsobenou nesprávným úředním postupem Městského soudu v Brně. Ten totiž rozhodl o zajištění Zadehova telefonu a tabletu, ve kterých byly uložené komunikace Zadeha s jeho obhájci, stejně tak jako soukromé dokumenty a fotografie. Přesto byla data předána státnímu zástupci i zástupcům spoluobžalovaných v Zadehově kauze. Nakonec se zjistilo, že v obou zařízení není nic relevantního, i tak to ovšem bylo nadále součástí spisu.
Zadehovi požadovali celkem dva miliony odškodného za zásah do soukromého a rodinného života a zásahu do práva na obhajobu. Obvodní soud pro Prahu 2 původně přiznal omluvu a každému 50 tisíc za zásah do soukromí, Zadehovi pak dalších 60 tisíc za zásah do práva na obhajobu. Podle právního zástupce Zadehových Pavla Kandalce částka není rozhodující, jde podle jeho slov především o vyslání zprávy justici, že se takhle postupovat nedá, že nelze při domovní prohlídce zabavovat i věci čistě soukromé povahy.
Zadeh skončil ve vazbě v roce 2014 v případu miliardových daňových úniků při dovozu pohonných hmot. Na svobodu se dostal díky rekordní kauci 150 milionů korun. Jenže brzy skončil ve vazbě znovu, tentokrát kvůli obvinění z ovlivňování svědků. Za to pak dostal osm let vězení, v daňové kauze se dohodl se státním zástupcem na souhrnném devítiletém trestu. Na svobodu se dostal v roce 2022 na podmínečné propuštění.