Hlavní obsah

Manipulační poplatek. Tak se měly v Brně řešit úplatky za přidělení městského bytu

Brno

Poprvé od vypuknutí tzv. brněnské bytové kauzy týkající se údajných čachrů při přidělování bytů na radnici Brno-střed veřejně vystoupily hlavní postavy celého příběhu. Ve vedlejší větvi případu totiž vypovídali jako svědci někdejší vlivný politik ODS a předseda bytové komise radnice Brno-střed Otakar Bradáč a realitní podnikatel Zdeněk Červinka.

Foto: Petr Kozelka, Novinky

Bývalý vlivný politik ODS Otakar Bradáč čeká na svůj výslech.

Článek

Na podzim 2022 zasáhla Brno policejní razie pod taktovkou Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, po níž si vyslechlo obvinění několik lidí v čele s Bradáčem. Právě on měl být podle přesvědčení žalobců hlavou skupiny, která dokázala za příslušné finanční poděkování ovlivnit přidělení městských bytů.

„Já jsem nebyl schopen nic ovlivnit, byť je mi to přisuzováno. Nepřijal jsem žádnou provizi, úplatek ani dar,“ konstatoval Bradáč minulý týden u brněnského městského soudu, který projednával případ jednoho z přidělených bytů, kde měl podle obžaloby zaplatit úplatek policejní major Jiří Vlček.

Ta částka plynula ze situace
Zdeněk Červinka

Finance měly podle žalobců proudit přes realitní kancelář Bradáčova známého Zdeňka Červinky. „Někdy mě pan Červinka žádal o podporu pro nějakého žadatele, ale nepřijal jsem za to žádné finanční prostředky. Moje podpora spočívala v tom, že jsem jako člen komise svým hlasem žadatele podpořil, stejně jako měl možnost každý člen komise hlasovat pro toho či kterého žadatele,“ zdůraznil Bradáč.

Hlavní kauza na obžalobu čeká

Červinka u soudu řekl, že jeho kancelář si za pomoc při získání bytu účtovala manipulační poplatek. „Ta částka plynula ze situace. V tomto případě to bylo 450 tisíc korun. Nějakou provizi si účtoval můj bývalý zaměstnanec, pak paní z kanceláře Vágnerová a zbytek peněz jsem předal panu Bradáčovi. V tomto případě to bylo zhruba 250 tisíc korun u mě v kanceláři těsně po přidělení toho bytu,“ uvedl Červinka.

Obviněnou v bytové kauze je i Eva Vágnerová, která pracovala v Červinkově realitní kanceláři. „Pan Červinka dokázal ve spolupráci s panem Bradáčem za finanční úplatu, aby se žadatel dostal k bytu. Nevím, jakým poměrem se dělili. Bradáč všechno řešil s Červinkou,“ vypověděla.

V kauze bytů jeho stíhání zrušili, ale politicky skončil

Krimi

Zatímco na hlavní obvinění ještě státní zástupkyně Petra Lastovecká nepodala obžalobu, ve vedlejších větvích případu už uzavřela dohodu o vině a trestu se dvěma lidmi, kteří měli dávat za přidělení bytu úplatek. Případ policejního důstojníka Vlčka je dalším typově podobným. Vlček ale vinu jednoznačně popírá.

Ožije, když očuchá pětistovku

Důležitým důkazem z brněnské bytové kauze jsou odposlechy, v nichž detektivové zachytili komunikaci podezřelých. Takto mimo jiné vyposlechli Bradáčovo mudrování nad životem s jedním z prostředníků, které pak přepsali do usnesení o zahájení trestního stíhání.

„To, že Bradáč veškerou svou činnost vykonává pouze za účelem získání úplatků, dokresluje také jeho telefonní hovor s jedním z prostředníků, kdy tento prostředník se ptá Bradáče, zda žije, a Bradáč mu odpovídá, že nežije již dlouhodobě, a žije jenom, když před sebou vidí peníze. Potom ožívá, jinak je v takovém zimním spánku, ale jakmile ho posype prostředník padesátikorunami anebo dá před Bradáče očuchat pětistovku, tak ožívá,“ zapsali detektivové při obvinění.

„Z výše uvedeného je naprosto zřejmé, že činnost této organizované zločinecké skupiny byla zaměřena pouze k získávání finančního prospěchu z úplatků,“ doplnili.

Policejní major měl v Brně uplácet, aby jeho dcera dostala městský byt. Hrozí mu výpověď s ostudou

Krimi
Související témata:

Výběr článků

Načítám