Hlavní obsah

Mañana! Španělsku trvalo dva roky, než zjevně nevinného Čecha vymazalo z evropského rejstříku zločinců

3:30
3:30

Poslechněte si tento článek

Brno

Chtěl se jen postarat o svého nemohoucího otce. Při vyřizování úředních formalit, konkrétně při žádosti o výpis z trestního rejstříku, ale muž z České republiky ke svému překvapení zjistil, že se ve Španělsku dopustil několika krádeží a dokonce loupeží. Nikdy ale nebyl stíhán. Přestože šlo evidentně o shodu jmen, trvalo dlouhé dva roky, než dosáhl nápravy.

Foto: Vladimír Klepáč, Novinky

Zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm

Článek

V celé věci jde jen o neuvěřitelnou náhodu, kdy skutečný pachatel vystupoval ve Španělsku pod několika smyšlenými jmény a jedním z nich bylo i právě jméno muže z Česka.

Jako výsledek osudové záměny byly muži připsány do trestního rejstříku skutky někoho zcela jiného, a navíc naprosto neznámého. Informační systémy v zemích Evropské unie jsou propojeny, takže co je zaznamenáno v jednom státě, s tím se pracuje i v ostatních zemích.

Pomoc nalezl občan, jehož identitu kancelář veřejného ochránce tají, až u zástupce ombudsmana Víta Alexandera Schorma. Muž chtěl jen získat otce do svého opatrovnictví. Potřeboval k tomu i výpis z trestního rejstříku, v němž se o sobě dověděl neuvěřitelné věci.

Británie neinformovala země EU o dvou stovkách pachatelů vražd a znásilnění

Evropa

„Vše nasvědčuje tomu, že někdo aktivně zneužívá mou identitu, já jsem obětí trestného činu, ale bohužel není doposud celá věc prošetřena. Prosím o podporu a radu, jak celou věc řešit,“ napsal muž ve své stížnosti Schormovi.

Dosáhnout výmazu z rejstříku však bylo náročné. Dotyčný v době spáchání skutků ve Španělsku ani nepobýval. O problému informoval nejprve české ministerstvo spravedlnosti. Když ale úředníci nahlédli do opisu, tedy do neveřejné části rejstříku, zjistili, že muž má ve Španělsku další tři záznamy o trestných činech, o kterých do té doby nevěděl. Do českého rejstříku se dostaly přes Evropský informační systém rejstříků trestů (ECRIS). Zanesly je tam španělské orgány. Následovala žádost o výmaz z rejstříku.

Liknavý postup španělských úřadů

Pátrání ukázalo, že žádný z rozsudků španělských soudů, zanesených v rejstříku trestů českého občana, se konkrétně na něj ve skutečnosti vůbec nevztahoval. Pachatelem byla zcela jiná osoba používající několik falešných identit, včetně jména českého občana. Jak vlastně přišel tento neznámý na jeho jméno, se nepodařilo zjistit. Situace se ale vyjasnila a stačilo jen rejstřík vymazat. Španělské úřady ale na žádosti české strany o nápravu několik měsíců nereagovaly.

„Jednání na mezinárodním poli vede ke složitější komunikaci. Je však nepřijatelné, aby kdokoli dlouhodobě čelil záznamu o trestné činnosti, jíž se nikdy nedopustil. Náprava takových chyb by měla být rychlá a účinná,“ uvedl Schorm. Do snahy o nápravu se zapojilo i ministerstvo.

Španělské úřady sice dospěly k závěru, že český občan je zcela nevinný, dlouhé měsíce ale zůstávaly záznamy v rejstříku nezměněné. Teprve až Schorm poukázal na případ na prosincovém jednání unijní expertní skupiny ECRIS, španělské orgány záznamy vymazaly.

Žena pracující pro portugalskou firmu se dva roky dohadovala o příspěvky s úřadem práce. Zasáhnout musel ombudsman

Olomoucký kraj
Související témata:
Vít Alexander Schorm

Výběr článků

Načítám