Článek
O vývoji v případu v úterý informoval server České televize ČT24. „Žalovaná strana (je) povinna zaplatit žalobci částku 536 tisíc korun s 8,5procentním úrokem. Zbývající částka byla zamítnuta,“ citoval server mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 2 Marcelu Pröllerovou.
„V současné době se čeká na písemné vyhotovení rozsudku, který bude následně rozeslán oběma stranám, poté poběží lhůta pro případná odvolání,“ doplnila mluvčí s tím, že soud o nároku rozhodl již na konci listopadu.
Rittig stát žaloval kvůli nezákonnému trestnímu stíhání o celkem 677 902 korun. Obžaloba v kauze tunelování firmy Oleo Chemical se v jeho případě týkala zpronevěry, krácení daní a praní špinavých peněz, kdy mu hrozilo až desetileté vězení.
Rittig je v kauze Oleo nevinný, rozhodl definitivně soud
Vrchní soud v Praze ale Rittiga v roce 2019 definitivně zprostil obžaloby, protože podle soudů se u něj vina neprokázala.
Podstatnou roli sehrála právní zásada známá podle latinského výrazu „in dubio pro reo“, tedy v překladu „v pochybnostech ve prospěch obviněného“, podle které soudy musí takto rozhodnout, když o vině obžalovaného existují neodstranitelné pochybnosti.
V případu šlo o vyvedení dvaceti milionů korun z firmy cestou údajně fiktivních smluv o poradenství. Soud potrestal vězením v roce 2018 zakladatele firmy Michala Urbánka a Kamila Jirounka a Rittigova obchodního partnera Petera Kmetě z karibské společnosti Cokeville Assets. Všichni si své tresty již odpykali a jsou na svobodě, aktuálně se ale proti verdiktu podle ČT24 ještě brání u Ústavního soudu.
Odsouzený podnikatel Kmeť je na svobodě, soud potvrdil dřívější propuštění
Nejde o první Rittigův úspěch ohledně odškodnění, letos v lednu informoval Radiožurnál o tom, že uspěl s žádostí o odškodnění za nezákonné stíhání v takzvané jízdenkové kauze Dopravního podniku hlavního města Prahy, kdy od ministerstva spravedlnosti dostal celkem 990 tisíc korun. Jednalo se o odškodnění za obhájce a nemajetkovou újmu.