Článek
"Nejsou splněny podmínky pro obnovu řízení," prohlásil po vynesení rozsudku soudce Tomáš Hájek. Žádný z navrhovaných důkazů podle něj nezměnil důkazní situaci z předešlého soudního řízení.
Lizner byl v roce 1996 odsouzen za zneužití pravomoci veřejného činitele a úplatkářství k šesti letům vězení. O dva roky dříve totiž převzal policií nastrčený osmimilionový úplatek.
V prosinci 1998 byl podmíněně propuštěn z věznice v Českých Budějovicích, kde včetně vazby strávil více než polovinu vyměřeného trestu. Stále trvá na nevině a žádá nový proces, který by ho očistil.
"Nevím, co bych měl (k rozsudku) dodat, zjevně v tomto státě nemám právo na spravedlivý soud," reagoval na dnešní verdikt. Svědci jsou prý nevěrohodní
Hlavním trumfem Liznerovy žádosti o povolení obnovy procesu byl bývalý tajný policejní agent Ondřej Hoch, který soudu řekl, že se Lizner stal obětí policejní provokace.
Podle dnešního rozhodnutí soudu však Hoch nebyl věrohodný svědek. "Já hodnotím jeho výpověď jako výpověď zhrzeného policisty, který musel odejít od policie," řekl soudce. Podle něj se Hochova výpověď neshodovala s ostatními důkazy.
Soudce označil za nevěrohodné i výpovědi dalších svědků, včetně podnikatele Karla Pecha a Marcela Trboly. "Trbola nebyl schopen nad rámec svých poznámek zodpovědět jedinou otázku," poznamenal předseda soudního senátu.
Podle Hocha Liznerovo zatčení zmanipuloval podnikatel a policejní agent Luboš Sotona spolu s několika tehdejšími pracovníky ekonomické kontrarozvědky. Jedním z důvodů bylo podle Hocha to, že ji chtěl tehdejší prezident Václav Havel zrušit, neboť nevykazovala uspokojivé výsledky, ač přišla státní pokladnu na miliony korun.