Článek
Lihovarník by už mohl odpočítávat poslední měsíce, ale jistotu propuštění nemá. V současné době je proti němu u Krajského soudu ve Zlíně vedeno další soudní řízení, a to v souvislosti s vynášením informací z celní správy, jejíž úředníci měli dohlížet na denaturaci Březinova lihu. Ta však mnohdy probíhala jen fiktivně.
Za ohrožení utajované informace, zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a účasti na organizované zločinecké skupině Radku Březinovi a dalším obžalovaným hrozí až 16 let vězení. Březina se tak obává, že může v případě odsouzení dojít na souhrnný trest, čímž by se pozdržel jeho návrat na svobodu. Z původních třinácti let by se tak mohl stát v případě rozsudku s maximálním souhrnným trestem až šestnáctileté vězení. Březina by se tak nevrátil na svobodu koncem příštího roku, ale až v závěru roku 2028.
Nynější případ je vedlejší větví lihové kauzy. Spolu s Březinou jsou obžalováni bývalí celníci Světlana Ťavodová, Zdeněk Minařík a František Podešva. Dalším obžalovaným je správce Březinových nemovitostí Ivan Kovářík, jemuž soudy v minulosti uložily devět let a dva měsíce vězení.
Soud zamítl návrh na zabrání majetku v kauze lihové mafie
Obchodník s nezdaněným lihem zvolil v pondělí ve své výpovědi útočnou taktiku. Obvinil žalobce z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci a trojici svědků, své spolupracovníky Lubomíra Kaláče a Pavla Čanigu a také bývalého spoluvězně Jiřího Klanicu, ze lži. „Moje obhajoba je koncentrovaná na to, že dochází k ovlivňování trestního řízení vrchním státním zastupitelstvím a policií. Všichni tři svědkové vypovídají jinak než původně před osmi deseti lety. V této kauze ve prospěch vrchního státního zastupitelství. Nebo byli k výpovědím instruováni. Dostali zaplaceno tím, že za jiné trestní věci nebyli stíháni, trestní věci jim byly zastavovány nebo jinak kráceny. Je to organizovaný zločin,“ uvedl u soudu Březina při téměř pětihodinové řeči. Vrchní státní zastupitelství a policie podle něj navíc úmyslně manipulovaly s důkazy.
„Informujte ministra spravedlnosti“
„Zdejší soud tímto žádám, když svědci úmyslně lhali s cílem způsobit mi a dalším obžalovaným újmu spočívající v mnohaletých trestech, aby na to zareagoval a nenechal to být. Pokud dojde k závěru, že svědci lhali, měl by dohlédnout i na to, aby proti těmto lidem sám podal trestní oznámení a informoval ministra spravedlnosti. Aby nedošlo k zametení pod koberec. A zůstala zachována důvěra lidí v soudní systém,“ apeloval na soudní senát Březina.
Po celou dobu jeho řeči jej upřeně pozorovala dvojice obžalovaných celníků Ťavodová a Minařík, který je zároveň Březinovým bratrancem. „Je to hnus, trpíme tím. Jsem nevinná, nic jsem neprovedla, je to vykonstruované. Pan obžalovaný Březina mě přesvědčil. Je to vykonstruované na základě státního zástupce; když jsem se chtěla bránit, bylo mi řečeno, ať držím hubu, že jsem sama. Některé souvislosti se mi daly dohromady. Nechápu, co jsem komu udělala,“ uvedla u soudu se slzami v očích Ťavodová.
Státní zástupce Radim Obst nechtěl Březinova slova komentovat. „Můžu soud ubezpečit, že státní zástupci svědky neovlivňovali, ani já, ani nikdo z mých kolegů,“ reagoval u soudu Obst.
Soud s Březinou a celníky bude pokračovat ve středu.