Článek
Scénář je většinou velmi jednoduchý. „Lidé z nelegálních agentur říkají uprchlíkům, že jim okamžitě zajistí dobré místo a k tomu nocleh. Působí důvěryhodně, protože na ně mluví ukrajinsky, eventuálně rusky. Realita ale bývá o dost horší,“ řekl sociální pracovník Vladyslav Skyban z plzeňské pobočky Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU).
Na něj se už obrátily desítky běženců. V posledním týdnu například právě Maria. „Na ubytovně nebyla ani voda, hrozné. Samozřejmě musela klientka zaplatit nemalé peníze. Zoufale nám volala, co má dělat. Naštěstí se nám ji i její blízké podařilo dostat rychle pryč a najít lepší zázemí,“ pokračoval Skyban.
Podle něj se nekalé praktiky objevovaly už v minulosti, s uprchlickou vlnou ale dramaticky zesílily. „Teď do Česka přicházejí hlavně ženy s dětmi,“ řekl Skyban. „Agentury je sice naberou, pak ale zjistí, že matky nemají pro děti hlídání, a tak je nechají napospas a obvykle bez finančních prostředků,“ popsal s tím, že kvůli náporu docházejí v OPU kapacity pro pomoc všem běžencům.
Hyenismus nejhrubšího zrna
Podle prezidenta Asociace pracovních agentur Radovana Burkoviče je právě Plzeňský kraj na prvním místě v republice, pokud jde o problémy s podvodníky parazitujícími na ukrajinských uprchlících.

Fungování Asistenčního centra pro UkrajinceVideo: Praha.eu
„Je to dané především koncentrací průmyslových zón. Mafiáni a obchodníci s lidmi se skoro ničeho neštítí. Když cílí na matky s dětmi, je to hyenismus nejhrubšího zrna,“ zdůraznil Burkovič.
Prvním kontaktním místem bývá často prostor kolem krajského centra pomoci, jež vzniklo v bývalém obchodním domě Prior. „Když si tady vyřídí doklady a další dokumenty, odvážejí je podvodníci hned na ubytovnu. Mnozí z běženců nemají moc peněz, a tak velmi záhy spadnou do dluhové pasti,“ dodal pro Právo Burkovič.
Lokalitu proto začali intenzivněji hlídat policisté, kteří mimo jiné kontrolují podezřelé osoby. „Zároveň ve stanu pouštíme preventivní video v ukrajinštině a rozdáváme letáky, kde před nekalými praktikami varujeme,“ uvedla policejní mluvčí Pavla Burešová.
Hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták (Piráti) však upozornil, že podvodníci na opatření rychle reagují: „Máme informace, že uprchlíky odchytávají už ve vlacích nebo dál od krajského centra, aby nebyli tolik nápadní. S tím bohužel jen těžko něco uděláme.“
Státní úřad inspekce práce (SÚIP), který má kontroly pracovních agentur na starosti, zatím podobnou činnost vůči nově příchozím uprchlíkům neeviduje. „Je tomu tak nepochybně i proto, že jejich zapojení na českém trhu práce je v počáteční fázi. Že obdobné případy mohou nastat či nastanou, však připouštíme a na danou situaci už reagujeme,“ konstatoval mluvčí Richard Kolibač.
SÚIP podle něj ve spolupráci s ministerstvem práce vytvořil materiály v ukrajinštině, které mají uprchlíky informovat o pracovních podmínkách v Česku. „Na Krajských asistenčních centrech pomoci Ukrajině se pohybují inspektoři v označených vestách, kteří přímo na místě poskytují občanům Ukrajiny poradenství a rozdávají letáky,“ uzavřel. Státní úřad inspekce práce zintenzivní kontroly zvláště u problémových agentur.