Článek
„K nadýchání jedovatého plynu, který unikal z kotle, došlo při večerním koupání. Podivný zápach v koupelně ucítila jejich maminka, která neváhala a děti odvedla do jiné místnosti, kde otevřela okno a poté zavolala na tísňovou linku 155, uvedla mluvčí ZZS ZK Gabriela Netopilová Sluštíková. Co bylo původem zápachu - oxid uhelnatý totiž není cítit - mluvčí nespecifikovala.
„I přes veškerý tlak, pod kterým volající žena byla, musíme říct, že situaci a první pomoc zvládla perfektně,“ dodala Sluštíková. Záchranářské týmy děti na místě vyšetřily a ošetřily, poté je převezly do Kroměřížské nemocnice.
Od začátku loňského října jde podle mluvčí ve Zlínském kraji o sedmou událost, při níž zdravotnické posádky vyjížděly k záchraně lidí otrávených oxidem uhelnatým. Při těchto událostech celkem ošetřily devět pacientů.
„Zásadní nebezpečí oxidu uhelnatého spočívá v tom, že není vidět ani cítit. Snadno, velmi rychle a nepozorovaně tak dochází k jeho zvýšené koncentraci a následné otravě v domácnostech. Otrava se může projevit nevolností, zvracením, bolestí hlavy, závratí nebo celkovou slabostí. Výjimkou není ani porucha koordinace pohybů a v horších případech ztráta vědomí,“ přiblížila možná rizika mluvčí.
V rámci první pomoci je tak podle ní zásadní co nejčasnější evakuace postiženého ze zamořeného prostoru a zavolání na tísňovou linku 155.