Článek
„Ještě v pátek jsme naměřili tloušťku ledu okolo centimetru, místy nebylo možné měřit vůbec. V neděli jsme na místech s nejsilnějším ledem získali hodnoty okolo pěti centimetrů. Přestože je pohyb po takto tenké zamrzlé hladině životu nebezpečný, na led vstupují bruslaři, pěší a dokonce rodiče s kočárky,“ řekl Právu v neděli mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.
Doplnil, že nejrizikovější je a v nejbližších dnech bude oblast mezi lokalitami Kozí horka a Rokle.
Další mrazivá noc. Teploty spadly pod minus 30
Situace byla v neděli podle něj tak vážná, že si strážníci museli přivolat na pomoc i republikové policisty. Mluvčí připomněl, že vstup na nádrže je na vlastní nebezpečí. Strážci pořádku tedy mohou jen upozorňovat na nebezpečí. Pokud varují bruslaře, když teprve přicházejí, většina z nich odejde. Pokud ale osloví bruslící, uposlechne je tak třetina lidí.
„Prolomit se může i relativně silný led, protože ho mohou narušovat vodní proudy, bahenní plyny či vzestupy a poklesy hladiny,“ vysvětlil Ghanem. Připomněl, že v uplynulých letech se stalo několik případů, kdy bylo nutné zachraňovat na přehradě lidi, pod nimiž se probořil led. Byl mezi nimi dokonce i běžkař, který se šel a nádrž projet.