Článek
Impulzem k tomuto kroku, jehož součástí bude také instalace dalších bezpečnostních prvků v areálu v Balkové, byl hromadný úterní útěk třinácti cizinců původem ze severu Afriky, údajně z Maroka. Do čtvrtečního podvečera se policistům podařilo zadržet dvanáct ze třinácti uprchlých utečenců, po tom posledním zatím neúspěšně pátrají.
„V součinnosti s Policií ČR a na základě vyhodnocení mimořádných událostí z minulého období, jejichž součástí byly za posledních 14 měsíců opravdu i tři pokusy o útěk a tři (zdařené) útěky, koordinujeme společně celou řadu opatření k minimalizaci rizika opakování situace, včetně instalace dalších bezpečnostních prvků a zvýšené přítomnosti policie na místě,“ uvedl Piroch.
Na útěku z uprchlického zařízení už je jen jeden cizinec
Hromadný útěk je ojedinělá věc
Na dotaz Práva podotkl, že úterní útěk tolika cizinců byl „ojedinělou mimořádnou událostí“ a největší za poslední roky, ty předchozí byly prý vždy individuální.
Balková je jedním ze tří zařízení pro zajištění cizinců, kterým bylo již vydáno cizineckou policií rozhodnutí o správním vyhoštění a o zajištění.
„Zajištěné osoby tvoří cizinci, kteří se pobytem na území ČR dostali do rozporu se zákony ČR. Zajištěny mohou být jen osoby ve věku nad patnáct let,“ upřesnil Piroch. V současnosti je v Balkové 66 z celkem 160 cizinců čekajících na vrácení do země původu. „Vnější ostrahu tam zajišťuje policie, vnitřní pak smluvní bezpečnostní agentura,“ doplnil Piroch.
Dalším místem, kde panuje stejný režim jako v Balkové, tedy pouze s muži nad patnáct let, je objekt ve Vyšních Lhotách v okrese Frýdek-Místek. Třetí zařízení, v Bělé-Jezové na Mladoboleslavsku, je pak určeno pouze pro samotné ženy, rodiny s dětmi a další zranitelné skupiny osob se specifickým potřebami. Samotní muži v něm nejsou.
Šéf cizinecké policie: Migranti nám dali zabrat
Pracovníci SUZ v těchto třech zařízeních poskytují uprchlíkům hlavně ubytování a stravu, k dispozici je také zdravotnický personál, sociální pracovníci a pedagogové kvůli vyplnění volného času, ale i psychologové a experti na právní služby.
Kromě toho se zaměstnanci SUZ starají o cizince také v azylových zařízeních rozdělených na přijímací a pobytová střediska. Do těch jsou umisťováni žadatelé o mezinárodní ochranu a ke čtvrtku v nich bylo celkem 239 cizinců. Přijímací střediska jsou dvě – v tranzitním prostoru Letiště Václava Havla v Praze a v Zastávce u Brna, pobytová rovněž dvě – v Kostelci nad Orlicí a v Havířově. Zároveň pak jako pobytové středisko slouží částečně i zařízení v Bělé-Jezové a v Zastávce.
Pokud už cizinci získají od českého státu mezinárodní ochranu, mohou se v případě, že nemají kde bydlet, přemístit až na 18 měsíců do integračních azylových středisek, které SUZ provozuje čtyři – v Brně, Jaroměři, Havířově a Ústí nad Labem-Předlicích.