Hlavní obsah

Kvůli nenávistným příspěvkům na profilu zpěváka Bangy stíhá policie dva lidi

Policie stíhá dva lidi kvůli nenávistným příspěvkům na facebookovém profilu zpěváka Radka Bangy, jeden člověk je obviněný, druhý už čelí obžalobě. Informoval o tom server Lidovky.cz. Banga, který je Rom, loni při předávání cen Český slavík odešel ze sálu na protest proti ocenění kontroverzní kapely Ortel, která používá ve svých textech rasistickou a xenofobní rétoriku. Jeho krok vyvolal vlnu reakcí, souhlasných, ale zejména těch, v nichž ho lidé nevybíravě napadali.

Foto: Milan Malíček, Právo

Zpěvák Radek Banga

Článek

Podle serveru byl z trestného činu násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci obviněn 32letý muž z Prostějova, kterému za nenávistné příspěvky hrozí tři roky vězení.

Druhým mužem je teprve 18letý mladík z Kladna, který již byl obžalován z trestného činu projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka.

„Jednalo se o jeden skutek spočívající v nevhodném komentáři k článku Radka Bangy zveřejněnému na Facebooku, vysvětlujícímu jeho odchod ze sálu při předávání cen Českého slavíka při předání ceny skupině Ortel,“ cituje server žalobkyni Ninu Brožovou.

Tomáš Ortel získal loni v listopadu druhé místo v kategorii zpěvák, když si šel pro cenu, kromě potlesku se v sále ozval také pískot některých diváků. Byl mezi nimi i zpěvák Radek Banga. Poté, co začal Ortel hovořit na pódiu do mikrofonu, Banga se svou manželkou a několika dalšími lidmi opustili sál.

Chtěl pískat, ale odešel

„Byl jsem připraven, že budu v případě Ortelova vítězství pískat. Neplánoval jsem, že odejdu, ale když jsem viděl, v čem přišel na pódium, šel jsem. Loni byl na Slavících focen s válečným křížem na krku, který je úzce spojený s nacismem. Teď měla celá kapela Ortel na košilích lebku. Její tvar je podle mě jednoznačný odkaz na umrlčí lebky, které nosili příslušníci jednotek SS na uniformách. Čekal jsem, jestli si toho někdo všimne. To se ale nestalo, a tak jsme s mou ženou začali pískat a na základě toho, že se tam tleskalo člověku, který stál na pódiu s něčím, co je odkazem na nacistický symbol, jsme odešli,“ řekl tehdy Banga Právu.

Foto: Petr Horník, Právo

Tomáš Ortel na Českém slavíku, 2016

Na své facebookové stránce druhý den napsal: „Můj respekt mají Filip Šmíd, Iva Pazderková, Jan Tuna a také Petr Štolba, který je známější pod pseudonymem Pekař. My všichni jsme dali najevo svůj nesouhlas.“ Zároveň se svých kolegů zeptal, čemu tleskali, a hned si odpověděl: „Tleskali jste nacistům.“

Banga dostal cenu

Pod tímto příspěvkem se následně rozhořela diskuse, která měla přes 7000 příspěvků. Mezi nimi převažovaly nenávistné komentáře odkazující na romský původ zpěváka.

Tomáš Ortel Právu v listopadu v reakci na záležitost napsal: „Lebka na košilích je logem kapely vyjadřujícím lebku s českým lvem na čele. Značí jen odkaz našich předků bojujících za naši zem v textech kapely Ortel. Zaměňovat logo s nacistickými symboly je naprostý nesmysl a účelově vyvolaná propaganda k očernění skupiny Ortel.“

Banga za svůj přístup letos získal Cenu Františka Kriegla, kterou každoročně uděluje Nadace Charty 77. Ocenění získal za to, že „se stal příkladem odvahy postavit se neonacismu nejen pro své vrstevníky, ale pro celou občanskou společnost“. [celá zpráva]

Umrlčí lebka (německy Totenkopf)
Je to německá vojenská insignie, se kterou jako první přišel Fridrich II. Veliký, který ji zavedl pro husarskou jezdeckou jednotku pruské armády. V meziválečné době ji používaly pravicové polovojenské organizace Freikorps. Za třetí říše umrlčí lebku zavedl jako symbol šéf Hitlerovy osobní ochranky Julius Schreck, později se stala symbolem SS. Jako symboliku ochoty položit život jednotlivce v zájmu celku Totenkopf ocenil Heinrich Himmler, říšský vůdce SS, šéf gestapa, velitel Waffen-SS, říšský ministr vnitra a organizátor holokaustu.
Na rozdíl od symbolu objevujícího se na pirátských vlajkách (tzv. Jolly Roger) zkřížené hnáty nejsou umístěny pod lebkou, nýbrž ji protínají.

Související články

Výběr článků

Načítám